Świeradów-Zdrój - informacje

Świeradów-Zdrój stał się polskim miastem dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Wcześniej, jako Flinsberg, był miastem niemieckim, w zasadzie bez polskich tradycji. Po włączeniu miasta w administracyjne granice Polski pojawił się problem z nazwą, którą ostatecznie ustalono w drodze plebiscytu.
 
Informacje pisane o miejscowych wodach i ich właściwościach zaczęły pojawiać się w XVI wieku, choć tradycje zawarte w legendach sięgają aż XII wieku. Jako jeden z nielicznych w Polsce, ma dostęp do wód mineralnych z dodatkiem radonu, który pozytywnie wpływa na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i zwoje nerwów sympatycznych, wzmacnia tkankę nerwową, ośrodki podkorowe i gruczoły wewnętrznego wydzielania.
 
Od roku 2008 działa kolej gondolowa, o długości prawie 2200 metrów, która przechodzi nad oświetloną nartostradą. Poza nią w okolicy działa jeszcze 5 innych wyciągów narciarskich, co sprawia, że Świeradów jest doskonałym miejscem do uprawiania zjazdów. Tym bardziej, że średnio przez prawie 200 dni w roku odnotowywane są tutaj opady śniegu.