Pobyty z zabiegami

Wyjazd do sanatorium bardzo często kojarzy się z koniecznością długiego pobytu poza domem i rozciągniętej w czasie terapii leczniczej. Prawdą jest, że takie kilkutygodniowe leczenie sanatoryjne daje optymalny efekt i odczuwalnie wpłynie na poprawę zdrowia. Leczenie kuracyjne powinno zgodnie z zaleceniami trwać 2-3 tygodnie i w tym czasie należy przejść pełen cykl zabiegowy (np. serię 10 czy 15 zabiegów każdego typu zgodnie z ordynacją lekarza). Jednak co z osobami, które z braku czasu nie mogą sobie pozwolić na tak długie pobyty lecznicze? Wcale nie muszą rezygnować z kuracji. Propozycją dla nich są krótsze, maksymalnie tygodniowe pobyty z zabiegami.

 

Długość pobytu leczniczego

Pobyty sanatoryjne trwające kilka dni często cechują się dużą ilością zabiegów w dni zabiegowe, dzięki czemu w krótkim czasie można osiągnąć zauważalne efekty. Praktykowany, zazwyczaj 7-dniowy, czas trwania takich pobytów uzasadniony jest ilością dni zabiegowych, które pozwolą na przeprowadzenie skutecznej kuracji. Minimalna ilość zabiegów w cyklu jest niezbędna do tego, aby odczuć ich lecznicze działanie. Zbyt mała ilość zabiegów może po prostu nie zadziałać i nie będzie wpływała korzystnie na zdrowie.

Trzytygodniowe leczenie uzdrowiskowe pozwoli natomiast w pełni wykorzystać także walory mikroklimatu w danym miejscu. Eksperci są zdania, że aby w ogóle można było mówić o dobroczynnym wpływie klimatu na zdrowie, niezbędne jest minimum 14 dni spędzonych w leczniczym klimacie (bogaty w jod nadmorski aerozol). Jest to istone również z tego względu, że organizm potrzebuje nieco czasu na aklimatyzację, zwłaszcza w klimacie silnie bodźcowym - jak na przykład klimat górski. Dopiero po tym czasie (aklimatyzacja trwa nawet kilka dni) zaczyna odczuwać jego dobroczynny wpływ.

Ekspresowa poprawa zdrowia

Pobyty kuracyjne mogą także przybrać formę intensywnych "zastrzyków" zdrowia, maksymalnie skondensowanych, tak aby w kilka dni przynieść ulgę w drobniejszych dolegliwościach. Tego typu pobyty często są organizowane weekendowo, z dużą ilością zabiegów. Często w trakcie pobytu połączone jest przeprowadzanie zabiegów leczniczych z zabiegami spa. Taki krótki wyjazd zdrowotny pozwoli na szybką regenerację i odzyskanie sił. W ofercie pobytów z zabiegami każdy może znaleźć odpowiednią opcję dla siebie - zarówno osoby żyjące na wysokich obrotach i potrzebujące krótkiego wypoczynku, jak i ci, którzy mogą w pełni korzystać z uzdrowiskowych dobrodziejstw i wybrać się na dłuższą kurację.