Sanatorium - podstawowe informacje

Jak wybrać sanatorium?

Jeśli planujesz wyjazd do sanatorium, dowiedz się, jakie masz możliwości wyboru sanatorium i zdecyduj, co najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Pobyty lecznicze w sanatorium różnią się od siebie między innymi czasem trwania wyjazdu, a także odpłatnością za pobyt. Pobyt w sanatorium możesz sfinansować samodzielnie, a także skorzystać z odpowiednich dofinansowań i refundacji pobytów w sanatorium. Na kurację do sanatorium możliwy jest wyjazd z funduszy ZUS, KRUS czy NFZ. Takie świadczenia wiążą się z koniecznością spełnienia określonych warunków dla uzyskania dofinansowania pobytu w sanatorium.

Kolejnym bardzo istotnym aspektem przy wyborze sanatorium, jest jego lokalizacja. Weź pod uwagę nie tylko region, w jakim znajduje się sanatorium, do którego chcesz pojechać, ale także dowiedz się więcej o samej miejscowości i sprawdź, czy odpowiada Ci jej klimat i charakter, w zależności od tego, czy wolisz jechać do sanatorium w miejscowości uzdrowiskowej, popularnym kurorcie wypoczynkowym czy też zacisznej okolicy, w której w spokoju podratujesz zdrowie i wypoczniesz.

Wybierając miejsce na swój wyjazd zdrowotny, weź pod uwagę także profil leczenia, w jakim specjalizuje się dane sanatorium. Przed rezerwacją pobytu w sanatorium możesz także sprawdzić, jaką bazą zabiegową dysponuje sanatorium, które bierzesz pod uwagę. Nie bój się kontaktować z wybranym ośrodkiem i zadawać pytania wcześniej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. W ten sposób zadbasz o to, by Twój pobyt w sanatorium przyniósł Ci jak najwięcej korzyści, zarówno w kwestii pozytywnego wpływu na zdrowie, jak i Twoje ogólne samopoczucie.

W wyborze sanatorium dla siebie pomoże Ci nasza wyszukiwarka, w której w wygodny sposób zaznaczysz wszystkie opcje, które są dla Ciebie istotne przy wyborze – skorzystaj z wyszukiwarki

Wyjazd do sanatorium – czas oczekiwania

Wybierając sanatorium dla siebie, pamiętaj także o czasie oczekiwania na wyjazd. Jeśli chcesz wyjechać do sanatorium z refundacją, pamiętaj o tym, że ten czas może być długi. Wyjazd do sanatorium z NFZ to nawet dwa lata oczekiwania, wyjazd do sanatorium z KRUS to średnio oczekiwanie około roku, natomiast z ZUS czeka się stosunkowo krótko, bo wyjazd odbywa się już w przeciągu około trzech miesięcy.

Wyjazd do sanatorium z NFZ może się odbyć znacznie wcześniej, jeśli pojawi się wolne miejsce z tzw. „zwrotów”, czyli po rezygnacjach innych osób z przyznanych im terminów. Jeśli takie wolne miejsce się pojawi, możesz zdecydować się na wyjazd „last minute”. Wyjątki stanowią także turnusy dla Ozdrowieńców po COVID-19 w sanatoriach, refundowane przez NFZ. W tym przypadku czas oczekiwania również jest możliwie najkrótszy.

W przypadku wyjazdu do sanatorium prywatnie, czas oczekiwania na wyjazd uzależniony jest wyłącznie od dostępności miejsc lub terminarza turnusów, jeśli dane sanatorium taki prowadzi – skontaktuj się z wybranym sanatorium, by ustalić termin swojego pobytu. Nie obowiązuje żaden określony czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium prywatnie.

Sanatorium z refundacją

Na kurację do sanatorium możliwy jest wyjazd z funduszy ZUS, KRUS czy NFZ. Takie świadczenia wiążą się z koniecznością spełnienia określonych warunków dla uzyskania dofinansowania pobytu w sanatorium.

Sprawdź inne artykuły w naszym Poradniku Kuracjusza, by dowiedzieć się więcej o refundowanych wyjazdach do sanatorium. Kiedy dowiesz się, która instytucja może sfinansować lub dofinansować Twój wyjazd, wejdź na stronę internetową odpowiedniego organu i sprawdź wymogi formalne, jakie musisz spełnić chcąc wyjechać do sanatorium.

Skierowanie do sanatorium NFZ - www.sanatoria.com.pl/content/skierowanie-do-sanatorium-nfz

Skierowanie do sanatorium ZUS - www.sanatoria.com.pl/content/skierowanie-do-sanatorium-zus

Skierowanie do sanatorium KRUS - www.sanatoria.com.pl/content/skierowanie-do-sanatorium-krus