Krynica-Zdrój - informacje

Krynica Zdrój to kilkunastotysięczne uzdrowisko położone w Beskidzie Sądeckim, niedaleko Nowego Sącza. W odróżnieniu od Krynicy Morskiej, potoczną nazwą jest Krynica Górska. Miasto to leży u stóp Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika.
 
W 1547 roku została tutaj zlokalizowana wieś Krzenycze. Już pod koniec XVIII wieku powstawały pierwsze domy zdrojowe, lecz intensywny rozwój uzdrowiska nastąpił w połowie następnego wieku, dzięki działalności prof. Józefa Dietla. Wśród znanych osób korzystających z leczniczych właściwości tutejszych źródeł wymienić można choćby Józefa Piłsudskiego, Jana Matejko, Henryka Sienkiewicza i wielu innych. Również współcześnie Krynica Górska przyciąga wiele znanych postaci, także z zagranicy. Zaliczyć do nich można na przykład prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa, prezydenta Czech Vaclava Havla czy premiera Ukrainy Wiktora Janukowycza.
 
Krynica-Zdrój opiera swoje lecznictwo na właściwość wód mineralnych. Obecnie funkcjonują aż 23 ujęcia wody, z czego pięć jest naturalnych, poozostałe natomiast stanowią efekt odwiertów. Dzięki nim w Krynicy skutecznie leczy się choroby układu trawiennego (schorzenia przewodu pokarmowego takie jak wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśność i niedokwaśność, choroby trzustki i dróg żółociowych), moczowego, krążenia i przemiany materii (m.in. miażdżyca, cukrzyca, nadczynność tarczycy).
 
Krynica Górska może poszczycić się kilkoma pijalniami wód źródlanych. Najstarszą z nich i zarazem najstarszym budynkiem w mieście jest Pijalnia Słotwinka, wybudowana w 1863 roku. Ten drewniany budyneczek, zwieńczony parasolowym dachem w stylu chińskim znajduje się w Parku Słotwińskim. Z kolei pochodząca z okresu międzywojnia Pijalnia Jana, jest budynkiem większym, w stylu dworkowym. Pije się tutaj wody pochodzące ze źródła Józefa oraz Jana. Poza Pijalnią Mieczysław w Krynicy znajduje się największa z wymienionych: Pijalnia Główna. Obiekt ten połączony jest z halą spacerową z salą koncertową na 350 osób. Ta centralnie zlokalizowana pijalnia zaliczana jest do najnowocześniejszych w Europie.
 
Krynica-Zdrój to oczywiście nie tylko uzdrowisko, lecz również wspaniałe miejsce do spędzenia urlopu. Dzięki licznym wyciągom i trasom narciarskim Krynica jest doskonałym miejscem do uprawiania tego zimowego sportu. Poza tym zimą można jeszcze skorzystać z toru saneczkowego, ślizgawek, czy sankostrady, a latem wypożyczyć quady, pojeździć konno, pograć w tenisa, czy skorzystać z liczych tras rowerowych i pieszych. W Krynicy Górskiej nie da się nudzić.