Bochnia - informacje

Kiedy w XIII książę krakowsko - sandomierski Bolesław żenił się z węgierską królewną Kingą, ta poprosiła ojca, by nie dawał jej w posagu ani złota, gdyż jest przyczyną potu i łez ludzkich, ani służby, która świadczyła o pysze. Chciała w posagu wziąć największy skarb, czyli sól. Przed odjazdem do Polski Kunegunda wrzuciła swój pierścień zaręczynowy do szybu największej kopalni Siedmiogrodu, po czym zabrała ze sobą doświadczonych górników. Po dotarciu do Polski, w wyniku prowadzenia poszukiwań, znaleźli oni miejscowe pokłady soli i zbudowali kopalnię. W pierwszej bryle soli, którą wykopano, znaleziono pierścień zaręczynowy Kingi. Koło kopalni znajdowała się bardzo stara osada, której mieszkańcy warzyli sól już neolicie. Kilka lat po uruchomieniu kopalni, profity z niej płynące były tak duże, że 27 lutego 1253 roku nadano osadzie prawa miejskie. Od tego momentu Bochnia jest miastem.
 
Obecnie kopalnia soli nadal ma decydujący wpływ na miasto. Choć soli już się tu nie wydobywa, to kopalnia stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną. Poza zwykłym zwiedzaniem, w kopalni w Bochni organizowane są zawody sportowe, takie jak 12 godzinny bieg sztafetowy czy "Solny Downhill".
 
Dzięki soli Bochnia zalicza się do uzdrowisk. Powietrze w kopalni jest 10 razy czystsze od tego na powierzchni, a pod ziemią można skorzystać z jednego z 280 miejsc noclegowych. Jest to wyśmienite miejsce do leczenia chorób górnych dróg oddechowych.