Unieście - informacje

Wieś letniskowa położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad Morzem Bałtyckim i Jeziorem Jamno, w województwie zachodniopomorskim. Unieście jest bezpośrednim sąsiadem Mielna. Po raz pierwszy wzmianka o osadzie na piśmie pojawiła się w 1288 roku, miejscowość wówczas przynależała do Koszalina. Dzięki tej zależności w XV wieku Koszalin utworzył w Unieściu swój port morski, który zaczął stanowić konkurencję dla portu w Kołobrzegu. Dynamiczny rozwój tego obiektu został zatrzymany wskutek napaści kołobrzeżan, którzy nie mogli pogodzić się z zagrożeniem dla swoich interesów, jakie stanowił sąsiedni port. Rozgorzały konflikt był zacięty i nie wygasł od razu nawet po wyroku sądu. Rozstrzygnięcie to było na korzyść Koszalina. Stanowiło ono, że Koszalin ma prawo do własnego ośrodka handlu morskiego i roszczenia Kołobrzegu nie są uzasadnione. Zniszczenia okolicy przyniosły ze sobą również wojny szwedzkie oraz przemarsz wojsk cesarskich w XVII wieku. W kolejnym stuleciu wybuchła wojna siedmioletnia, której efektem był znaczny spadek liczby ludności w Unieściu i okolicach. Miejscowość zaczęła nabierać charakteru turystycznego już na początku XIX wieku, kiedy w Unieściu oraz Mielnie urządzono niewielkie kąpieliska nadmorskie.
 
Prawdziwy rozkwit turystyki w osadzie nastąpił w połowie XIX wieku. Wówczas do miejscowości zaczął kursować pasażerski wóz pocztowy. Dzięki temu dojazd do Unieścia stał się znacznie łatwiejszy. W związku z rosnącą popularnością, jaką cieszyły się przejazdy wozem, z czasem zwiększano częstotliwość kursowania, skrócił się również czas podróży. Do Unieścia przybywali coraz bardziej liczni goście. Pod koniec XIX wieku do miejscowości została doprowadzona kolej, a na początku XX wieku poprowadzono z Koszalina do Unieścia połączenie tramwajowe. Wszystko to przyczyniło się do stałego wzrostu liczby turystów w miejscowości. Elektryczna kolejka została zlikwidowana w 1938 roku i zastąpiona koleją parową. Po okresie okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej, osada została wyzwolona 5 marca 1945 roku. Wskutek wojny miejscowość była znacznie wyludniona, dopiero po wyzwoleniu zaczęli przybywać nowi osadnicy. W drugiej połowie XX wieku nastąpił znaczny rozwój bazy noclegowej w osadzie, w niedługim czasie Unieście było już znaną i popularną miejscowością wypoczynkową na Polskim wybrzeżu.
 
Jedną z największych atrakcji turystycznych, jaką można zobaczyć w Unieściu jest przystań rybacka, w której można zaopatrzyć się w świeże ryby prosto z połowu. Przy odrobinie szczęścia można tam dostać takie gatunki jak węgorz, łosoś czy halibut, także świeżo wędzone. Przystań jest także doskonałym miejscem, by na żywo zobaczyć pracę rybaków przy łodziach i sieciach. Warto wybrać się także nad Jamieński Nurt - kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Kanał jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można zaobserwować interesujące zjawisko tzw. "cofki", które polega na zmianie kierunku przepływu wody. Na kanale znajduje się również most łączący Unieście i Łazy. Miejscowe wody doskonale nadają się do połowu ryb, wędkarze z pewnością nie będą się tam mogli nudzić. Jezioro oraz morskie wybrzeże stwarza wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych. Na jeziorze Jamno znajduje się także przystań tramwaju wodnego "Koszałek", którym można dotrzeć na drugi brzeg jeziora. 
 
Okolice Unieścia niewątpliwie są bardzo atrakcyjne dla wszystkich pasjonatów tajemnic historycznych, szczególnie z okresu II wojny światowej. Tereny te obfitują w pozostałości obiektów militarnych, znajdował się tam niemiecki poligon latających łodzi. Wiele tajemnic kryje w sobie dno jeziora Jamno, dotychczas jeszcze niezbadane. Istnieją jednak ślady świadczące o wykorzystywaniu akwenu do celów militarnych, jak np. betonowa droga wiodąca na dno jeziora. Innym obiektem wartym uwagi jest dużych rozmiarów kotwica - pomnik upamiętniający tych, którzy wyprawili się na morze i już z niego nie wrócili. Wart uwagi jest również kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza, w której można zobaczyć figurę Matki Boskiej, której czas powstania szacowany jest na XIII-XIV wiek. Unieście jest jedną z najciekawszych miejscowości nadmorskich, która ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko piaszczysta plaża i szum fal.