Stegna - informacje

Miejscowość nadmorska położona na obszarze Mierzei Wiślanej, nad Zatoką Gdańską w województwie pomorskim. Pierwsza pisemna wzmianka potwierdzająca zamieszkiwanie tego terenu pochodzi z 1432 roku, wówczas na terenie dzisiejszej miejscowości istniały dwie osady. W końcowym okresie wojny trzynastoletniej mistrz krzyżacki Ludwik von Erlichausen próbował wykorzystać tereny Mierzei jako punkt strategiczny do zdobycia hegemonii nad drogą wodną do Gdańska, co jednak nie zostało zwieńczone sukcesem. Jan Długosz w swoich kronikach podaje, że w roku 1465 w Stegnie zatrzymało się poselstwo polskie wraz z delegacją krzyżacką, celem negocjowania wstępnych warunków zawarcia pokoju toruńskiego. Podczas pierwszego rozbioru Polski wieś podlegała władzy Prus, natomiast w 1919 roku stała się terenem przynależnym do Wolnego Miasta Gdańska. W wyniku rozstrzygnięć kończących drugą wojnę światową Stegna znalazła się na terytorium państwa polskiego. W drugiej połowie XX wieku wieś zaczęła się rozwijać głównie w kierunku turystycznym, stawała się zyskującym popularność letniskiem.
 
Wyjątkowym atutem miejscowej plaży jest częste występowanie bursztynów, podobnie jak na całym obszarze Mierzei Wiślanej. Turyści bardzo chętnie wybierają się na długie spacery w poszukiwaniu skarbów natury, szczególnie wczesną wiosną, po zimowych i jesiennych sztormach. We wsi znajdują się dwa strzeżone kąpieliska morskie. Wody Bałtyku to nie jedyna atrakcja, w okolicy znajdują się również rzeki i kanały wodne. Stwarza to doskonałe warunki dla wszystkich pasjonatów sportów wodnych, można się tam wybrać na spływ kajakowy, żeglować oraz pływać łodzią motorową. Wody w okolicy Stegny słyną również z obfitego występowania różnych gatunków ryb, dzięki czemu wieś jest bardzo dobrym miejscem na wypoczynek dla osób lubiących wędkowanie. Podczas pobytu w Stegnie warto obejrzeć znajdujące się tam zabytkowe drewniane domy, pochodzące z XIX wieku. Warto zwiedzić również XVII-wieczny kościół, którego wnętrze zostało wykonane w przeważającej części w stylu barokowym. W tym kościele każdego roku odbywają się koncerty organowe, grane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
 
Na terenie Mierzei funkcjonuje Żuławska Kolej Wąskotorowa, dzięki której można wybrać się ze Stegny do sąsiednich miejscowości, również pełnych ciekawych miejsc i atrakcji. Mierzeję można zwiedzać także wędrując Szlakiem Jantarowym - trasą pieszą, która jest częścią Międzynarodowego Szlaku Dalekobieżnego Pieszego "E-9". W sąsiednim Mikoszewie można zobaczyć Przekop Wisły, obecną oraz dawną przeprawę promową oraz odwiedzić nadbrzeżny rezerwat przyrody "Mewia Łacha". Każdego roku w pobliskim Jantarze organizowane są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, które niezmiennie przyciągają wielu turystów. W Kątach Rybackich natomiast wart odwiedzenia jest rezerwat kormorana czarnego i czapli siwej, można odwiedzić trównież Muzeum Zalewu Wiślanego. To tylko niektóre z interesujących miejscowości na Mierzei, z pewnością w Stegnie i okolicy każdy turysta odkryje coś niezwykłego i spędzi urlop pełen wrażeń.