Jastarnia - informacje

Jastarnia jest położona po środku Mierzei Helskiej - największego półwyspu Polski. Posiadająca prawa miejskie zaledwie od 1973 roku swoją historią sięga, aż do wieków średnich, gdyż wzmianka o niej pierwszy raz pojawia się w dokumencie z 1378 roku. Dzięki tak długich tradycji Jastarnia urzeka kaszubską zabudową, wąskimi uliczkami, których nazwy są dwujęzyczne: polskie oraz kaszubskie. Jastarnia zresztą niejednokrotnie przypomina odwiedzającym o swoich kaszubskich korzeniach.
 
Jastarnia stanowi element Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i nie jest to przypadek: powietrze przesycone jest jodem, dookoła rozciągają się piaszczyste plaże i lasy (oczywiście w ograniczonym przez obszar lądu terenie).
 
Mimo swoich niewielkich rozmiarów i stosunkowo krótkiej historii miejskiej, Jastarnia posiada kilka wyjątkowych obiektów, którymi może się pochwalić. Należy do nich między innymi zbudowany w okresie międzywojennym port rybacki, który służy również jako przystań żeglarska. Ciekawa jest historia latarni: pierwotnie zbudowana została w 1939 roku, lecz po zaledwie miesiącu użytkowania została wysadzona przez wojsko polskie, by nie dostała się w ręce niemieckie. Odbudowana została dopiero w roku 1950, jednak nowa wersja była już prawie dwa razy niższa. Mimo to wysyła światło w morze na odległość 10 mil morskich, czyli ponad 18 kilometrów.
 
W Jastarni panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, dzięki wykorzystaniu naturalnych warunków Zatoki Puckiej. Działa tu Szkoła Windsurfingu, dzięki której każdy amator będzie w stanie postawić swoje pierwsze kroki w tym sporcie. Przez całą gminę Jastarnia (od Kuźnicy do Juraty) biegnie chwalona przez użytkowników ścieżka rowerowa. Można z niej podziwiać jednocześnie oba brzegi półwyspu, a dzięki temu, iż trasa jest pozbawiona wzniesień, szlak ten jest bardzo atrakcyjny dla rowerzystów w każdym wieku i kondycji.