Program badań przesiewowych w kierunku HCV

Ruszył program badań przesiewowych w kierunku HCV skierowany do sanatoriów!

Zapraszamy wszystkie sanatoria do udziału w programie screeningowym „Test na HCV – prosty krok do zdrowia”, który daje możliwość kuracjuszom bezpłatnego przebadania się pod kątem  przeciwciał anty-HCV. Chętne placówki otrzymają bezpłatnie testy diagnostyczne i wszystkie niezbędne materiały medyczne, a pielęgniarki lub lekarze wykonujący badanie otrzymają wynagrodzenie.

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce jest 165-200 tys. osób zakażonych HCV, jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu .

Wirus przenosi się przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV . Na zakażenie HCV mogą być narażone osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym (np. operacjom), w czasie których otrzymywały krew lub produkty krwiopochodne (do 1992 roku nie badane w kierunku HCV) lub wykonywano u nich zabiegi medyczne lub niemedyczne z użyciem niesterylnego sprzętu, takie jak: zabiegi stomatologiczne czy kosmetyczne (manicure, tatuaż czy akupunktura), podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry) . W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia .

Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być́ źródłem nowych zakażeń.
Wychodząc naprzeciw potrzebie zwiększenia wykrywalności wirusa HCV w społeczeństwie, powstał Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych „Test na HCV- Prosty krok do zdrowia”. Program realizowany jest od dwóch lat pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Koalicji Hepatologicznej.

Zapraszamy do udziału w programie!
Zainteresowanych przedstawicieli sanatoriów zapraszamy na spotkania informacyjne:
25.05 Inowrocław, od godz. 17:00, Hotel Penelopa
26.05 Kołobrzeg, od godz. 10:00, Hotel Leda
29.05 Nałęczów, od godz. 17:00, Villa Aurelia
05.06 Kraków, od godz. 17:00, Metropolis Design Hotel
15.06 Polanica-Zdrój, od godz. 17:00, Villa Polanica
16.06 Jelenia Góra, od godz. 10:00, Pałac Paulinum

W celu rejestracji na spotkanie oraz uzyskania więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z biurem koordynatora Programu:
Tel. 22 404 09 78
Email:biuro@testnahcv.com.pl