Kinezyterapia

Zabiegi kinezyterapeutyczne polegają na leczeniu ruchem, czyli wykonywaniu poszczególnych sekwencji ruchowych, których zadaniem jest przywracanie prawidłowej pracy narządów ruchu, rehabilitacja po urazach i operacjach, a także po przebytych chorobach, jak również ogólne usprawniania w przebiegu chorób neurologicznych, reumatycznych i innych, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie układu ruchu.

Kinezyterapia w sanatoriach prowadzona jest pod okiem doświadczonych rehabilitantów i fizjoterapeutów, specjalizujących się w rehabilitacji ruchowej. Poszczególne ćwiczenia ruchowe dobierane są dla każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem jego potrzeb, możliwości i aktualnego stanu zdrowia. Ich celem jest przywrócenie możliwie największej sprawności ruchowej i samodzielności.

Do zabiegów kinezyterapeutycznych prowadzonych w sanatoriach należą m.in. ćwiczenia na Atlasie, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia w basenie rehabilitacyjnym lub rekreacyjnym, terapia manualna oraz wyciąg lędźwiowo-szyjny. Do najczęstszych zabiegów kinezyterapii zalicza się gimnastykę rehabilitacyjną – indywidualną, w ścisłej współpracy z rehabilitantem, lub grupową, odbywającą się pod okiem specjalisty.