Inhalacje

Inhalacje to bardzo popularny zabieg w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Inhalacje w sanatoriach mogą być indywidualne lub grupowe. Inhalacja lecznicza indywidualna to nic innego, jak wdychanie pary przez odpowiednie urządzenie. Poprzez inhalację indywidualną może być podawany także lek, w przypadku gdy lekarz przypisze jego podawanie.

W przypadku inhalacji leczniczych w prowadzonych w sanatoriach bardzo często spotyka się inhalacje solankowe – zwłaszcza w uzdrowiskach, które słyną ze źródeł naturalnej solanki leczniczej. Takie inhalacje mają szerokie zastosowania medyczne i wspierające leczenie, działają regenerująco na błony śluzowe dróg oddechowych i wspierają ich prawidłowe funkcjonowanie. Inhalacje solankowe polecane są zwłaszcza przy przewlekłych i nawracających schorzeniach górnych dróg oddechowych.

Inhalacje zbiorowe polegają natomiast na grupowym wdychaniu leczniczego aerozolu, na przykład podczas korzystania z tężni solankowej czy przy zabiegach balneologicznych z wykorzystaniem naturalnego aerozolu morskiego. Część sanatoriów posiada własne mini tężnie solankowe oraz inhalatoria, umożliwiające przeprowadzenie inhalacji grupowych. Niektóre sanatoria znajdują się w uzdrowiskach, w których znajdują się pełnowymiarowe tężnie solankowe, przy których można spacerować, jednocześnie ciesząc się naturalną inhalacją.