Wysowa-Zdrój - informacje

Wysowa-Zdrój to uzdrowisko położone w południowo wschodnim krańcu województwa małopolskiego, granicząca ze Słowacją. W tym uroczym uzdrowisku znajdują się aż dwa przejścia graniczne, a niedaleko przebiega Główny Szlak Wschodniobeskidzki. O wyjątkowości tego miejsca świadczy choćby to, że Wysowa należy do karpackiego zgrupowania uzdrowisk: w promieniu 25 kilometrów znajdują się kolejne, zarówno polskie jak i słowackie miejscowości sanatoryjne. Malowniczości Wysowie dodają otaczające ją góry, wypływająca ze zbocza Jaworzynki rzeka Ropa oraz fakt, że mieszka tu zaledwie 7000 osób.
 
Pierwsze pisemne informacje o Wysowej pojawiają się w połowie XIV wieku - było to nadanie ziemskie króla Kazimierza Wielkiego dla Jana Gładysza. Na przestrzeni pięciu wieków wieś zmieniała właściciela, aż w końcu Maciej Lankroński zauważył zdrowotne właściwości bijących tu wód. Pierwsze łazienki do kąpieli mineralnych wybudowano w roku 1808, lecz dopiero pod koniec XIX wieku uzdrowisko bardziej się rozwinęło.
 
Wysowa-Zdrój to uzdrowisko specjalizujące się w leczeniach chorób układu trawiennego, dróg oddechowych, układu moczowego, układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, przewlekłej niewydolności nerek oraz chorób związanych ze złą przemianą materii. Na wyjątkowe właściwości wpływają lecznicze Wysowej wpływa położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, wysokość (ponad 500 m n.p.m.), oddalenie od ruchliwych tras komunikacyjnych, a także brak przemysłu o większym znaczeniu w najbliższej okolicy. Przede wszystkim jednak miejscowość może być dumna ze swoich niezwykłych wód mineralnych. W uzdrowisku znajdują się ogólnodostępne źródła: Aleksandra, Franciszek, Józef oraz Henryk, a o ich wartości może świadczyć choćby popularność produkowanej tu wody mineralnej "Wysowianka". Warto zaznaczyć, że poza standardowymi również w innych uzdrowiskach zabiegami, w Wysowie-Zdrój kuracjusze mogą także skorzystać z tak atrakcyjnych form leczenia jak muzykoterapia czy hipoterapia.
 
Wysowa-Zdrój to nie tylko same uzdrowisko, lecz również przepiękna okolica. Najbliższe szczyty do zdobycia przez śmiałków to: Ostry Wierch (938 m n.p.m.), Cigielka (807 m n.p.m.), Jawor (720 m n.p.m.), Wysota (788 m n.p.m.), Jaworzynka (869 m n.p.m.), Kozie Żebro (847 m n.p.m.) oraz Gródek (712 m n.p.m.). Po tych wzniesieniach oraz całej okolicy uzdrowiska wytyczone są szlaki piesze, rowerowe oraz konne. Dla ułatwienia orientacji w okolicy wytoczono je w taki sposób, by posiadały punkt węzłowy, który znajduje się w pobliżu cerkwi. Tutaj także zamieszczono obrazującą te szlaki mapkę.
 
Wysowa-Zdrój nie obfituje w wielowiekowe zabytki, właściwie nie ma tu żadnej budowli sięgającej pamięcią średniowiecza. Jednak mimo wszystko kilka budynków może zwrócić uwagę turystów. Należy do nich wspomniana już wyżej prawosławna cerkiew, pochodząca z XVIII wieku oraz kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany bezpośrednio przed II wojną światową, lecz nawiązujący do tradycji regionalnego budownictwa. Godny uwagi jest również stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku, w którym obecnie znajduje się hotel i kawiarnia.