Ustronie Morskie - informacje

Ustronie Morskie jest wsią wypoczynkową położoną na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, między Koszalinem i Kołobrzegiem. Dzięki tej lokalizacji dojazd do tutaj nie stanowi najmniejszego problemu. Niemal do końca XIX wieku Ustronie pozostawało małą wsią rybacką. Dopiero rozwój kąpielisk i sanatoriów na całym wybrzeżu sprawił, że również tutaj rozpoczęły się zmiany. Na dobre jednak życie mieszkańców odmieniło się w 1899 roku, gdy uruchomiono linię kolejową łączącą Kołobrzeg z Koszalinem. Od tego momentu można odnotować dynamiczny rozwój i stały wzrost liczby turystów, spędzających tu swoje urlopy.
 
Obecnie Ustronie Morskie jest typową miejscowością turystyczną, przyciągającą pięknymi plażami, które uznanie zdobywają nie tylko wśród wypoczywających, lecz również różnego typu organizacji, czego dowodem może być przyznanie lokalnemu kąpielisku odznaczenia "Błękitnej Flagi". Na turystów czekają także inne atrakcje, jak choćby wcielenie się w zdobywcę Dzikiego Zachodu i posmakowanie jajecznicy ze strusiego jaja, w komandosa dokonującego przeprawy desantowej czy zjeżdżającego na linach lub w skoczka spadochronowego, które to wydarzenie może zostać udokumentowane na płycie DVD.
 
Na terenie gminy Ustronia rosną najstarsze dęby w Polsce: 800 letni Bolesław oraz 640 letni Warcisław. Ten pierwszy, noszący imię na cześć pierwszego króla Polski mierzy w obwodzie, na wysokości 1,3 m - 691cm. Wysoki na 30 metrów, z czapą o średnicy 18 metrów wzbudza szacunek i uświadamia upływ czasu.