Ustka - informacje

Ustka jest uzdrowiskiem w województwie pomorskim, leżącym bezpośrednio nad brzegiem Morza Bałtyckiego, oddalonym o kilkanaście kilometrów od Słupska. Oba miasta są blisko ze sobą powiązane, od początku XXI wieku realizują porozumienie zwane dwumiastem, w ramach którego między innymi wprowadziły wspólny pieniądz: "4 Słupie", który jest w obiegu przez okres wakacyjny.
 
Ustka, położona u ujścia Słupi, posiada długą historię. W wieku XIV istniał tu duży, rozbudowany, zajmujący oba brzegi rzeki port morski. Jego początków należy się jednak dopatrywać aż w wieku IX. Po 1337 roku pogłębiono dno portu oraz zbudowano falochrony, które obecnie dodatkowo stanowią jedną z wielu atrakcji turystycznych. W 1875 urządzono promenadę nadmorską, która w połączeniu z wydłużonymi do 100 metrów w głąb morza falochronami stanowi wyśmienite miejsce do podziwiania siły natury, wędkowania, czy wyznania miłości ukochanej osobie.
 
Ustka jest prężnie działającym uzdrowiskiem, w którym wykorzystuje się słone, nasycone jodem powietrze morskie, źródła solanki oraz złoża borowiny. Połączenie to pozwala skutecznie leczyć choroby dróg oddechowych, układu krążenia, tarczycy, żołądka, reumatyzm i choroby nerwowe, a to wszystko dzieje się od ponad 150 lat, choć oficjalny status uzdrowiska Ustka posiada dopiero od 1987 roku.
 
Przebywający w tym 16 tysięcznym mieście turyści mogą skorzystać z licznych atrakcji, przygotowanych specjalnie dla nich. W historycznym porcie, który powoli traci na znaczeniu jako port rybacki, organizowane są rejsy statkami: zarówno wycieczkowe, jak wędkarskie. Liczne wypożyczalnie rowerowe umożliwiają skorzystanie z jednej z dobrze oznaczonych tras, a po wyczerpującej przygodzie następnego dnia można odpocząć na plażach i korzystać z kąpieli morskich oraz słonecznych.