Szklarska Poręba - informacje

Szklarska Poręba od zawsze powiązana była z produkcją szkła. To wokół tej gałęzi gospodarki, dobrze rozwiniętej w tej okolicy, dzięki możliwościom naturalnym, powstała w XIV wieku osada. W okolicy występowały również atrakcyjne surowce naturalne, takie jak złoto, kamienie szlachetne i piryt, z którego możliwe było wytapianie żelaza oraz produkowano kwas siarkowy. To właśnie bogactwo w zasoby naturalne było przyczyną powstania i rozwoju miasta.
 
Do tej pory Szklarska Poręba sięga do swoich tradycji: pretenduje do miana Mineralogicznej Stolicy Polski, turystom w poszukiwaniach skarbów ziemi pomagają przewodnicy i członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego, a do odkrywania zgromadzonych zasobów zaprasza Muzeum Mineralogiczne, Stara Chata Walońska oraz Muzeum Ziemi Juna oraz Karczma Głodowa.
 
Szklarska Poręba położona na skraju Karkonoszy i Gór Izerskich, umożliwia uprawianie wielu sportów zimowych. Liczne wyciągi, trasy zjazdowe, wypożyczalnie sprzętu pozwalają ćwiczyć umiejętności narciarstwa zjazdowego. Ośrodek "Jakuszyce" daje świetne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego zarówno dla amatorów jak i wyczynowców, na jego trasach odbywają się imprezy sportowe z tego zakresu. Szklarka Poręba od 2003 roku organizuje zawody w wyścigach psich zaprzęgów o randze Mistrzostw Europy. Zadowoleni również będą miłośnicy spacerów na rakietach śniegowych, którzy nie tylko mogą tutaj wypożyczyć czy serwisować swój sprzęt, lecz również korzystać z usług przewodników.
 
Szklarska Poręba jest aktywna również latem. Liczne trasy piesze i rowerowe nieodmiennie przyciągają rzesze turystów. Zresztą Szklarska Poręba pretenduje do miana Rowerowej Stolicy Polski, systematycznie inwestując w ofertę dla zainteresowanych tą formą wypoczynku.