Sopot - informacje

Sopot bez wątpienia można zaliczyć do najpiękniejszych miast Polski. Wciśnięty między Gdańsk i Gdynię razem z nimi tworzy olbrzymią, ponad milionową aglomerację trójmiejską. Mając z jednej strony jedno z najbardziej rozwiniętych miast średniowiecznych o stoczniowych tradycjach, a z drugiej nowoczesny port, Sopot nadal potrafi zachować swój unikalny charakter.
 
Pierwsze obiekty uzdrowiskowe (dom letniskowy, kąpielisko morskie, Dom Zdrojowy) pochodzą z przełomu wieku XVIII i XIX. Praktycznie od tego momentu Sopot cieszy się nieustającym powodzeniem wśród kuracjuszy i turystów. Miasto jako uzdrowisko oferuje możliwość leczenia chorób narządów ruchu, układu oddechowego, krążenia i wiele innych.
 
O atrakcjach turystycznych Sopotu i jego walorach można by mówić godzinami. Nie sposób jednak nie wspomnieć o największej z nich: molo. Ta przepiękna, drewniana konstrukcja wdziera się w Zatokę Gdańską długość pół kilometra. Jednak molo nie od początku było takie długie. Powstałe w 1827 roku miało "zaledwie" 31,5 metra, lecz z biegiem lat było systematycznie rozbudowywane, by ostatecznie stać się największym drewnianym molo w Europie. U jego wylotu znajduje się Skwer Kuracyjny i Plac Zdrojowy, od których swój bieg zaczyna kolejna znana promenada, tym razem w pełni na lądzie. Mowa tu o ulicy Bohaterów Monte Cassino, będącą centrum handlowym miasta. Na Monciaku (taka jest bowiem potoczna nazwa ulicy) znajduje się niezliczona ilość kawiarni, sklepów, restauracji. Sama ulica przybierała swój kształt niemal tak długo jak molo, a na jej wygląd wpływ miały różne okresy. Jednym z ciekawszych budowli jest Krzywy Domek, zbudowany jakby odbicie w krzywym zwierciadle.
 
Sopot jest gospodarzem wielu cyklicznych imprez, w tym również o skali i znaczeniu międzynarodowym. Chyba najbardziej znaną jest Sopot Festival, początkowo pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki. Impreza co roku przyciąga światowe sławy, takie jak Elton John, Whitney Houston czy Boney M, a odbywający się konkurs należy do wyjątkowo prestiżowych.
 
Sopot jest miastem o wielu obliczach, w którym każdy znajdzie interesujące go rzeczy. Z jednej strony jest uzdrowiskiem z rozbudowaną bazą leczniczą. Z drugiej natomiast jest miastem tętniącym życiem do białego rana, w którym życie kulturalne i artystyczne rozwija się na całego. W kolejnej odsłonie miasta zobaczyć można piękne, zadbane plaże z infrastrukturą umożliwiającą uprawianie sportów wodnych (jak windsurfing), lecz również błogie leniuchowanie w promieniach słonecznych. Dalej od linii brzegowej rozciągają się lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z licznymi trasami rowerowymi i szlakami pieszymi. W Sopocie można również uprawiać sporty zimowe: wyciąg narciarski prowadzi do zjazdu, który jako jedyny w Polsce może poszczycić się widokiem na.. Morze!!
 
Sopot ma wiele twarzy, a odkrycie wszystkich może zająć całe lata, choć próbować można również w trakcie jednego sezonu.