Nałęczów - informacje

Nałęczów leży w zachodniej części województwa lubelskiego, w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Razem z Puławami oraz Kaziemierzem Dolnym tworzy tzw. trójkąt turystyczny - obszar niezwykle atrakcyjny dla turystów. Liczba ludności miasta nie przekracza pięciu tysięcy, a spośród trzech największych zakładów pracy dwa z nich to Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów oraz spółka Nałęczowianka, której woda mineralna znana jest w całym kraju. Już to proste zestawienie wskazuje na uzdrowiskowy, leczniczy profil miasta.
 
I rzeczywiście. Nałęczów jest jednym z piękniejszych uzdrowisk w Polsce, a przy okazji jedynym specjalizującym się wyłącznie w chorobach kardiologicznych. Leczy się tu chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca. Co ciekawe, już samo przebywanie w Nałęczowie i korzystanie z naturalnego mikroklimatu (bez zażywania dodatkowych zabiegów) samoczynnie wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie dolegliwości chorób serca.
 
Uzdrowisko w Nałęczowie rozpoczyna swą historię pod koniec XVIII wieku, jednak w wyniku zniszczenia miasta i infrastruktury leczniczej w trakcie Powstania Listopadowego. Dopiero pół wieku później rozpoczęły się prace nad odrodzeniem świetności nałęczowskiego sanatorium, prace nad wyraz skuteczne. Nałęczów szybko zyskał dużą popularność, a do stałych kuracjuszy zaliczyć należy wielu literatów, w tym Henryka Sienkiewicza oraz Bolesława Prusa.
 
Nałęczów kusi również innymi atrakcjami. Znajduje się to wybudowany przez pasjonata narciarskiego wyciąg, który cały czas się rozbudowuje: plany przewidują wyłożenie nawierzchni igielitowej umożliwiającej zjazdy w sezonie letnim, oraz wybudowanie małych skoczni narciarskich. Jednak największą atrakcją Nałęczowa jest Park Zdrojowy. Jego historia sięga XVIII wieku. Znajdują się tutaj zabytkowe obiekty sanatoryjne oraz najcenniejszy zabytek: Pałac Małachowskich, z rokokowym wystrojem. W samym Parku stoją liczne rzeźby i pomniki, a zdrowotnych wód mineralnych można napić się w uroczej palmiarni.