Łeba - informacje

Łeba jest miastem leżącym w województwie pomorskim, nad wybrzeżem Bałtyku, między jeziorami Łebskim i Sarbsko. Przed reformą administracyjną należała do województwa słupskiego, jednak 11 czerwca 1998 ogłosiła swoją separację i utworzenie Księstwa Łeba, niezależnego od Polski. W wolnych, demokratycznych wyborach Łebianie wybrali swojego księcia (godnym wzorem dla demokracji całego świata jest fakt przyznania czynnego prawa wyborczego wszystkim mieszkańcom, którzy ukończyli 7 rok życia. W tej chwili Łeba wydaje własne paszporty, pieniądze.. wróćmy jednak do rzeczywistości.
 
Na wschód od Łeby mieści się rezerwat leśno - wydmowy "Mierzeja Sarbska", natomiast na zachód rozpoczyna się Słowiński Park Narodowy. Ten unikatowy w skali kontynentu obszar przyciąga tysiące turystów, chcących przejść się po jedynych w swoim rodzaju ruchomych wydmach. Dzięki jasno wytyczonym trasom i zasadom zwiedzania tutejsze piękno przyrody mogą podziwiać kolejne pokolenia.
 
Łeba jest przede wszystkim miejscowością letniskową. Turyści przyjeżdżają tutaj zwabieni pięknymi plażami, rozbudowaną bazą noclegową dającą wiele możliwości, ciekawymi atrakcjami turystycznymi. W Łebie znajduje się port jachtowy Marina Łeba, który był pierwszym w Polsce. Może pomieścić 120 różnych jednostek, również jachty długości do 18 metrów. W Łebie znajduje się również zamek, choć nie jest to budowla średniowieczna, tylko pochodząca z 1905 roku, to jednak ciekawa architektura i malownicze położenie sprawiają, że warto się mu bliżej przyjrzeć. W mieście znajduje się również ciekawa atrakcja dla chętnych, w postaci ponad stuletniej latarni morskiej, o wysokości 34 metrów, otwartej dla zwiedzających.