Lądek-Zdrój - informacje

Lądek-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Pierwsze zapisy dotyczące istnienia urządzeń kąpielowych, mówią o ich zniszczeniu w 1241 roku. To niewielkie miasto leży w województwie dolnośląskim na ziemi kłodzkiej, pomiędzy Krowiarkami a Górami Złotymi, na terenie Sudetów Południowo - Wschodnich.
 
Uzdrowisko Lądek-Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych. Podstawowym czynnikiem rozwoju lecznictwa tutaj są zawierające radon cieplice siarczkowe i fluorkowe. W Lądku leczyli się między innymi caryca Katarzyna II, car Aleksander I, Goethe oraz prezydent USA John Quincy Adams.
 
Lądek-Zdrój ma do zaoferowania turystom liczne górskie szlaki, możliwość zwiedzenia ruin zamku Karpień, którego osada Leśna (z niej urodził się Lądek) w XII wieku była osadą służebną. Obecnie zamek to tylko ruiny, w których zachowały się głównie piwnice, jednak bardzo dobrze obrazują układ średniowiecznego miasta z jego grodem wewnętrznym i zewnętrznym.
 
Turyści nie lubiący opuszczać granic miasta mogą nacieszyć się zabytkami barokowymi (m.in. kościół Narodzenie NMP z rzeźbami Michaela Klahra), gotyckimi (np. most z figurą św. Jana Nepomucena) czy renesansowymi (m.in. kamieniczki w rynku) czy neorenesansowe (ratusz).