Iwonicz-Zdrój - informacje

Iwonicz-Zdrój to małe, liczące około dwóch tysięcy mieszkańców, miasto w województwie podkarpackim, leżące nieopodal Krosna. To uzdrowisko Beskidu Niskiego znajduje się na wysokości 410 m n.p.m., w dolinie Potoku Iwonickiego. Wieś w tym miejscu zlokalizowana była już w XIV wieku, a swoją nazwę wywodzi od świętego Iwona, patrona prawników.
 
Iwonicz jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce, gdyż wzmianki o właściwościach tutejszych wód mineralnych pojawiały się za panowania Władysława Jagiełły. Obecnie leczy się tutaj choroby układu trawienia (choroby żołądka, dwunastnicy, wątroby, dróg żółciowych i jelit), choroby ortopedyczno-urazowe (stany pourazowe oraz wrodzone i nabyte wady narządu ruchu), choroby reumatologiczne, choroby dróg oddechowych (nieżyty, zapalenia), układu nerwowego (m.in. stwardnienie rozsiane), choroby kobiece, skóry, otyłość i osteoporozę. Choć naturalne źródłą wód leczniczych w naturalnym procesie zostały zdemineralizowane i przestały być eksploatowane, to dzięki metodzie odwiertów utworzone zostały nowe źródła. Dzięki nim goście sanatoriów mogą zażywać kąpieli mineralnych, inhalacji i kuracji pitnej, a na ich bazie wytwarzane są produkty uzdrowiskowe, znanych pod wspólnym znakiem "Iwoniczanka". Zresztą dziewięć funkcjonujących sanatoriów gwarantuje, iż każdy, komu doskwierają wymienione wyżej dolegliwości będzie mógł skorzystać zarówno ze specjalistycznych zabiegów jak i zwyczajnie spędzić w Iwoniczu czas, by oddychać niezwykle zdrowym powietrzem.
 
Specjalnie dla kuracjuszy oraz zwykłych turystów utworzone zostały ścieżki zdrowia. Są to piesze trasy wycieczkowe na okoliczne góry oraz do lasów. Poza nimi wytyczone zostały również trasy rowerowe, idealnie nadające się do uprawiania tego rodzaju turystyki. A jeśli już nie będziemy mieli siły na kolejne górskie wędrówki, zawsze pozostaje nam podziwianie pięknych miejsc. Nie wspominając o ciekawej zabudowie uzdrowiskowej, w Iwoniczu stoi niezwykły pałac Załuskich oraz pochodzący z XV wieku drewniany kościół.