Horyniec-Zdrój - informacje

Horyniec-Zdrój jest dużą wsią położoną na północną wschodnim krańcu województwa podkarpackiego, na stosunkowo rzadko zaludnionym, a jakże uroczym Roztoczu Południowym. Oddalony od dużych aglomeracji, czy ruchliwych dróg, jest idealnym miejscem by odpocząć w ciszy i spokoju od pędzącego do przodu świata. Na południowym zachodzie od miejscowości rozpoczyna się Płaskowyż Tarnobrzeski.
 
Obie krainy, u styku których leży Horyniec Zdrój sprawiają, że teren wokół jest pięknie pofałdowany: suche wzniesienia oraz podmokłe doliny często zmieniające się w mokradła, tworzą wyjątkowy nastrój pozwalający się zrelaksować.
 
Horyniec-Zdrój może poszczycić się największym w Polsce złożem borowiny oraz bardzo cennymi źródłami wód mineralnych. Dzięki temu mogą tu prężnie działać sanatoria, a sam Horyniec Zdrój posiada status uzdrowiska. W celach leczniczych bywała tutaj Marysieńka Sobieska, a ponoć także sam król Jan III Sobieski. Pierwsze, prymitywne sanatoria powstawały tu już na początku XIX wieku. Niestety po I wojnie światowej Horyniec Zdrój bardzo ucierpiał w walkach polsko - ukraińskich. Wiele pensjonatów zostało także zniszczonych w trakcie II wojny światowej. To sprawiło, że obecnie Horyniec Zdrój odbudowuje swoją świetność uzdrowiskową.
 
Mimo znacznych zniszczeń wojennych Horyniec Zdrój może poszczycić się pięknymi zabytkami, jak choćby Pałac Ponińskich powstały w miejscu starego dworu Telefusów - rodziny, do której w XVII wieku należał Horyniec.