Duszniki-Zdrój - informacje

Duszniki-Zdrój to uzdrowisko leżące w Kotlinie Kłodzkiej, w jej południowo zachodniej części, nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Duszniki otrzymały prawa miejskie w 1346 roku i na przestrzeni wieków podstawowym źródłem dochodów był przemysł papierniczy.
 
Od połowy XVIII wieku znane są lecznicze walory miasta. Od roku 1769 Duszniki są oficjalnym uzdrowiskiem, wpisanym na pruską listę źródeł leczniczych. Rozwój miasta pod tym kątem trwał nieprzerwanie przez wiele lat. Jeszcze w XVIII wieku odkryto kolejne źródło, by na początku kolejnego wieku wybudować pawilony i urządzenia kąpielowe. Z biegiem lat powstawały kolejne dobrodziejstwa uzdrowiska: łazienki, pijalnie wód, sala koncertowa. Duszniki szczęśliwie uniknęły zniszczeń w trakcie II wojny światowej i po przyznaniu miasta do ziem polskich w okresie PRL-u nadal się rozwijało. Jedynie powódź 1998 w sporym stopniu zniszczyła infrastrukturę leczniczą, jednak została już ona odbudowana i można w pełni z niej korzystać.
 
W roku 1826 na kurację do Dusznik przyjechał młody Fryderyk Chopin i dał tutaj dwa koncerty (uważane za jego pierwsze zagraniczne koncerty - Duszniki należały wówczas do Prus). Od tego momentu uzdrowisko nawiązuje do wielkiego kompozytora. Jeszcze w XIX wieku odsłonięty zostaje obelisk z jego wizerunkiem, a w 1946 roku zorganizowano I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który jest najstarszym na świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym. Z obecnie eksploatowanych pięciu źródeł jedna nosi imię "Pieniawy Chopina" - jest to szczawa wodorowęglanowo-wapnio-sodowa. W budynku, w którym Chopin dał swoje koncerty znajduje się obecnie dworek im. Fryderyka Chopina, w którym odbywają się koncerty (w tym fortepianowe), wieczorki z muzyką oraz przedstawienia teatralne. W Parku Zdrojowym, przed wejściem do Teatru Zdrojowego w 1976 postawiony został pomnik Fryderyka Chopina. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w trakcie XXX Międzynarodowego Festwialu Chopinowskiego w 150 rocznicę wizyty kompozytora w uzdrowisku.
 
Uzdrowisko Duszniki-Zdrój specjalizuje się z leczeniem schorzeń kardiologicznych (choroba niedokrwienia serca, stany pozawałowe, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych), gastrologicznych (wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby wątroby i jelit), pulmonologicznych (chroniczne i alergiczne schorzenia dróg oddechowych), ginekologicznych (zapalenie przydatków, bezpłodność) oraz narządów ruchu i osteoporozę.
 
Większość zabytków miasta, nie związanych z uzdrowiskiem, stanowią kościoły. Należą do nich Kościół Parafialny pw. śś. Piotra i Pawła, Kościół Polsko-Katolicki pw. Matki Bożej Różańcowej, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i inne. Mimo to jednym z najciekawszych zabytków jest Muzeum Papiernictwa, nawiązujące do wielowiekowej tradycji miasta w czerpaniu tego surowca. Muzeum zlokalizowane jest w jedynym zachowanym w Polsce i jednym z kilku na świecie młynie papierniczym.
 
Duszniki-Zdrój jako miasto leżące w Kotlinie Kłodzkiej doskonale nadaje się do organizowania wypadów w góry. W okolicy jest wytyczonych wiele tras pieszych oraz rowerowych, istnieje możliwość uprawiania turystyki konnej. To wszystko sprawia, że warto przyjechać do tego uroczego zakątka.