Augustów - informacje

Augustów leży w województwie podlaskim, na Równinie Augustowskiej, otoczony Puszczą Augustowską. Położony pomiędzy jeziorami Necko, Białym, Sajno, Rospuda, Studzienne, stanowi centrum sportów wodnych, gdzie zjeżdżają się amatorzy kajakarstwa, wioślarstwa, żeglarstwa, narciarstwa wodnego i sportów motorowodnych. Prawa miejskie uzyskał Augustów 17 maja 1557 roku, a założycielem miasta był Zygmunt August.
 
Największą atrakcją Augustowa, najważniejszym zabytkiem regionu i jednocześnie czynnikiem znacznie wpływającym na rozwój nie tylko miasta jest kanał augustowski. Jego budowa zainicjowana została w roku 1823 r., a budową miał kierować Ignacy Prądzyński. Kanał ma długość 101 kilometrów, znajduje się na nim 18 śluz, a jego elementami są również rzeka Netta oraz rzeka Czarna Hańcza i jeziora augustowskie.
 
Augustów jako uzdrowisko opiera swoje właściwości na olejach eterycznych i fitocydach wydzielanych przez drzewa iglaste. Działają one bakteriobójczo i umożliwiają leczenie chorób układu krążenia, reumatologicznych, schorzeń narządów ruchu. Niedaleko położona jest chroniona jako obszar Natura 2000 Dolina Rospudy, gdzie mieści się unikalne w skali kontynentu soligeniczne torfowisko. To właśnie przez ten teren ma przebiegać obwodnica Augustowa, o budowę której toczą się spory.
 
Augustów oferuje turystom wiele różnorodnych atrakcji: od rejsu katamaranem i gondolami, poprzez profesjonalny wyciąg nart wodnych i tor kartingowy, po kręgielnie, szlaki piesze i rowerowe czy jazdę konną. Są to tylko przykłady możliwości spędzania wolnego czasu - Augustów ma wyjątkowo rozbudowaną ofertę w tym zakresie.