Piła - informacje

Miasto znajduje się na granicy Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego nad rzeką Gwdą, w województwie Wielkopolskim. W początkach swojego istnienia w XIV wieku była to nadrzeczna osada rybacka, położona w gęstym lesie. Nowi mieszkańcy zaczęli osiedlać się przy tartaku w którym przetwarzano drewno pozyskiwane z puszczy. Osada została włączona do terytorium Polski przez Kazimierza Wielkiego. Pierwsza wzmianka na piśmie potwierdzająca istnienie miejscowości pochodzi z połowy XV wieku. Prawdopodobnie prawa miejskie Piła otrzymała w początkowym okresie XV wieku, a w 1513 roku zostało to potwierdzone przez króla Zygmunta I Starego. W czasie rozbiorów miasto znajdowało się pod zaborem pruskim i było częścią Niemiec jeszcze po I wojnie światowej. w 1945 roku Piła została włączona do umocnień Wału Pomorskiego. W czasie II wojny światowej miasto zostało niemal całkowicie zniszczone i po zakończeniu wojny odbudowywano je na nowo. Obecnie w mieście istnieje dziewięć osiedli, Płotki należą do osiedla Podlasie, są terenem typowo wypoczynkowym.
 
W mieście mimo zniszczeń poczynionych w czasie II wojny światowej zachowało się kilka zabytków. Warto zobaczyć piękny neobarokowy kościół św. Rodziny oraz światynie utrzymane w stylu neogotyckim: kościół św. Stanisława Kostki oraz kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Ważnym historycznie budynkiem, który udało się uratować mimo poważnych zniszczeń w 1945 roku jest dom, w którym urodził się Stanisław Staszic. Został odbudowany w 1948 roku, a w 1986 całkowicie zrewitalizowany. Obecnie mieści się tam Muzeum Stanisława Staszica. Do ciekawych budynków należy także Parowozownia Piła, obecna siedziba Wyższej Szkoły Biznesu, Nowy Dom Strzelecki - obecnie pensjonat oraz pozostałości umocnień Wału Pomorskiego. W Pile znajduje się jeszcze więcej zabytkowych obiektów, jednak wiele ciekawych budowli, jak ratusz z 1837 roku, budynek sądu z 1825 roku i najcenniejszy zabytek, jakim cieszyła się Piła - kościół św. Jana Chrzciciela i NMP (później św. Janów), zostało bezpowrotnie utraconych po II wojnie światowej.
 
Na terenie miasta znajduje się kilka jezior, cztery z nich są położone na terenie rezerwatu przyrody "Kuźnik". Kąpielisko zorganizowano na jeziorze Piaszczyste oraz na jeziorze Płocie (Płotki), nad którym mieści się duży ośrodek wypoczynkowy. W miejscowości odbywa się kilka cyklicznych imprez kulturalnych: Dni Piły, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania", Międzynarodowe Targi Inicjatyw Teatralnych, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Rodzinnych "Teatr - pasja rodzinna" oraz impreza Rytm Ulicy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych szlaków pieszych, m.in. szlak czarny i szlak żółty, który biegnie w części przez rezerwat "Kuźnik". W okolicy poprowadzono także wiele szlaków rowerowych, które zachęcają do zwiedzania pięknych terenów Wielkopolski. Okoliczne rzeki: Gwda, Noteć, Łobzonka i Rurzyca świetnie się nadają do spływów kajakowych.