Żegiestów-Zdrój - informacje

Uzdrowisko w województwie małopolskim, położone nad rzeką Poprad oraz Żegiestowskim Potokiem. Czas powstania osady szacowany jest na schyłek XVI wieku, akt lokacyjny wydał biskup Franciszek Krasiński. Podstawą gospodarki i głównym źródłem utrzymania mieszkańców była hodowla była. Na tym terenie nie uprawiano ziemi aż do XVIII wieku, kiedy zaczęto podejmować pierwsze próby, mimo wyjątkowo nieurodzajnych gleb w okolicy. Osadnicy zostali zmuszeni do tego ze względu na okoliczności. Po rozbiorach Polski zaborca wprowadził na tym terenie obowiązywanie podatku od bydła, który drastycznie obniżył dochody miejscowej ludności i bardzo niekorzystnie wpłynął na poziom życia. Wieś mogła się rozwinąć dopiero, gdy w połowie XIX wieku odkryto tam źródła wód mineralnych. Niedługo po dokonaniu odkrycia rozpoczęto już budowę pierwszych pensjonatów i łazienek, do miejscowości zaczęli zjeżdżać pierwsi kuracjusze. W tamtym czasie obiektami zdrojowymi zarządzała rodzina Medweckich. Zarządcy robili co w ich mocy, by rozwijać uzdrowisko i cały czas dostosowywać je do rosnących oczekiwań i potrzeb gości. Dzięki nim został wybudowany Dom Zdrojowy, przyległy do niego park oraz łazienki kąpielowe. Popularność uzdrowiska wzrosła tak znacznie, że właściciele wprowadzili konieczność rezerwacji miejsc, ponieważ dla niezapowiedzianych gości nie zawsze wystarczyło miejsc.
 
Niemal do końca XIX wieku zarządcą uzdrowiska był Karol Medwecki. Po jego śmierci w zakładzie leczniczym wybuchł pożar, doszło również do rozległej awarii urządzeń. Stan infrastruktury uzdrowiskowej uległ znacznemu pogorszeniu, co zniechęciło spadkobierców Medweckiego do zajęcia się uzdrowiskiem. W związku z tym, zakład trafił do nowych właścicieli, Wiktoryny Więckowskiej i ks. Michała Żygulińskiego. Uzdrowisko znów zaczęło dobrze prosperować, jednak jego rozwój przerwała I wojna światowa. Po jej zakończeniu, z myślą o dalszym funkcjonowaniu zakładu została w Żegiestowie utworzona spółka, która istnieje do dzisiaj. Dzięki jej działaniom w okresie międzywojennym uzdrowisko należało do najlepszych i najnowocześniejszych w kraju. Nowy Dom Zdrojowy, który wówczas wybudowano, spełniał najwyższe ówczesne standardy. W 1936 roku powstał pierwszy luksusowy obiekt dla kuracjuszy - hotel "Wiktor". Wybuch II wojny światowej zatrzymał postępujący rozwój uzdrowiska. Po zakończeniu wojny zakład leczniczy został upaństwowiony. Od tego czasu przybywały tam na leczenie głównie osoby kierowane przez Fundusz Wczasów Pracowniczych, znacznie mniej było osób indywidualnie odwiedzających uzdrowisko. W chwili obecnej uzdrowisko w Żegiestowie przeżywa prawdziwy renesans, obiekty zdrojowe są rewitalizowane, infrastruktura jest rozbudowywana z myślą o nowych kuracjuszach. Prowadzonych jest wiele nowych inwestycji, w planach są kolejne.
 
W żegiestowskim uzdrowisku prowadzi się głównie kuracje lecznicze w schorzeniach układu pokarmowego, oddechowego, moczowego oraz reumatologicznych. W miejscowości panuje mikroklimat, który ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, w połączeniu z leczniczym działaniem miejscowych wód mineralnych niezwykle poprawia skuteczność kuracji. Piękne okolice miejscowości są idealnym terenem dla miłośników turystyki pieszej. Malownicza rzeka Poprad zachęca do spacerów jej brzegiem, wędkowania oraz spływów kajakowych. W pobliskich lasach obficie występują grzyby, co dodatkowo uatrakcyjni pobyt w Żegiestowie w okresie jesiennym. Ta małopolska miejscowość jest miejscem, w którym można bardzo dobrze wypocząć oraz zadbać o swoje zdrowie.