Zakopane - informacje

Miasto znajduje się u podnóża Tatr, w części położone na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w województwie małopolskim. Zakopane od wielu lat jest szeroko znane jako "zimowa stolica Polski". Obszar zabudowań mieszkalnych znajduje się na wysokości 750-1000 m n.p.m., co czyni Zakopane najwyżej położonym miastem w kraju. Deptak Krupówki, jedno z najbardziej charakterystycznych  i pełnych atrakcji turystycznych miejsc w mieście, znajduje się na wysokości aż 838 m n.p.m. Początki dzisiejszego miasta wywodzą się od dawnych osad pasterskich, które niegdyś istniały jedynie sezonowo, kiedy na górskich łąkach jeszcze zalegał śnieg. Bliskość szczytów górskich, wspaniałe piękno naturalne okolicy oraz urodzajne ziemie skłoniły osadników do pozostania na stałe w tym miejscu. W 1578 roku król Stefan Batory prawdopodobnie wydał pierwszy akt lokacyjny miejscowości, jednak sam dokument zaginął i o jego istnieniu świadczą jedynie późniejsze źródła. Nie można zatem całkowicie przesądzić o tym, że miejscowość została wtedy ulokowana. Natomiast pierwsze użycie obecnej nazwy miasta w piśmie miało miejsce w 1605 roku.
 
Coraz więcej osadników przybywało z czasem do Zakopanego, w XVIII wieku miejscowość zamieszkiwało już kilkadziesiąt rodzin. W XIX wieku rozpoczął się rozwój miasta jako miejscowości wypoczynkowej, pojawili się tam pierwsi turyści i kuracjusze. Stało się tak dzięki wspaniałemu górskiemu mikroklimatowi, którego bodźcowy charakter bardzo korzystnie wpływał na zdrowie. Na pojawienie się turystów ogromny wpływ miały również malownicze widoki i wyjątkowo piękne tereny górskie w okolicy. Rozsławienie swojego dobroczynnego klimatu Zakopane zawdzięcza dr. Tytusowi Chałubińskiemu, który chętnie kierował swoich pacjentów na leczenie w tej tatrzańskiej miejscowości oraz z przekonaniem polecał ją swoim przyjaciołom. Zakopane odwiedziły takie wybitne osobistości jak Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz - autor tzw. "stylu zakopiańskiego" w miejscowej architekturze, a także jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozwój turystyki w mieście wiele zawdzięcza działalności Towarzystwa Tatrzańskiego, utworzonego w 1873 roku. Górska miejscowość szybko stała się również popularnym centrum kultury i sztuki, organizowano tam wiele znaczących wydarzeń artystycznych.
 
Jedną z największych imprez zimowych w Zakopanem są rozgrywane już od ponad dziesięciu lat zawody w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, na które przybywają kibice z różnych krajów. Miasto jest prawdziwym centrum sportów zimowych, ich pasjonaci znajdą w mieście liczne stoki narciarskie, wyciągi oraz trasy biegowe. Wytrawni i doświadczeni narciarze coraz chętniej korzystają z możliwości wybrania się na tzw. skitour, czyli wyprawy narciarskie poza trasami. Świetną, niecodzienną rozrywką, którą można znaleźć w Zakopanem są przejażdżki psim zaprzęgiem, saniami oraz kuligi. Zachwycające górskie widoki można podziwiać z promenady na Gubałówce oraz podróżując koleją linową na Kasprowy Wierch. Promenada widokowa znajduje się także na Bachledzkim Wierchu. Ponadto w samym centrum miasta mieści się punkt widokowy Antałówka.
 
Latem również nie sposób się nudzić w Zakopanem, jedną z największych atrakcji turystycznych w sezonie letnim jest tam spływ przełomem Dunajca, który zapewni sporą dawkę niezapomnianych wrażeń oraz piękne widoki. Lato jest również doskonałą porą, by wybierać się na piesze wędrówki po górach. Wszystkie wspomniane miejsca spacerowe i widokowe zapewniają wiele wrażeń o każdej porze roku, piękno gór ma różne oblicza. Podczas pobytu w mieście warto wybrać się również do Muzeum Tatrzańskiego.