Władysławowo - informacje

Nadmorskie miasto położone na pobrzeżu Gdańskim, nad Zatoką Pucką w województwie pomorskim. Po raz pierwszy miejscowość była wzmiankowana już w XIII wieku. Na początku kolejnego stulecia Władysławowo stało się częścią ziem należących do Zakonu Krzyżackiego. Pierwszy przywilej lokacyjny miasta został nadany już przez Krzyżaków. W wyniku rozstrzygnięć pokoju toruńskiego miejscowość weszła w skład starostwa puckiego. Polski przywilej lokacyjny został nadany w 1633 roku przez króla Polski Władysława IV. Władysławowo stało się miejscowością obronną, w XVII wieku zostały tam wybudowane dwa forty obronne. Przy jednej z tych budowli w późniejszym czasie został założony jeden z przyczółków miasta - Chałupy. Nazwa miasta, która funkcjonuje obecnie, pojawiła się i została oficjalnie nadana pod koniec lat 30-tych XX wieku. Prawa miejskie zostały nadane miejscowości niedawno, bo w 1963 roku. Akturalnie Władysławowo to jeden z najpopularniejszych kurortów na polskim wybrzeżu, do którego co roku przybywa tysiące turystów, nie tylko w sezonie letnim. 
 
Jednym z najbardziej interesujących obiektów w mieście jest dom generała Hallera, który został zbudowany w 1922 roku. Warto zobaczyć również kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz robiącą ogromne wrażenie Latarnię Morską Rozewie. Latarnia ta pierwotnie powstała w XVIII wieku, a w XIX wieku została przebudowana. Podczas pobytu we Władysławowie koniecznie trzeba odwiedzić kilka unikalnych miejsc, takich jak Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Prywatne Muzeum Motyli oraz niezwykły "Ocean Park", gdzie można zobaczyć naturalnej wielkości różnorodne ryby oraz ssaki morskie. Do miejscowych atrakcji turystycznych należy również Aleja Gwiazd Sportu, na której można zobaczyć ozdobne płyty chodnikowe z nazwiskami polskich i zagranicznych sportowców.
Największym walorem miasta, który przyciąga wielu turystów, jest piękna, szeroka i piaszczysta plaża, na której wyznaczono aż piętnaście kąpielisk morskich, a w jej piaskach przy odrobinie szczęścia można znaleźć bursztyny. Na plaży można również wypożyczyć skutery wodne oraz skusić się na dużą dawkę adrenaliny, jakiej dostarcza rejs "bananem".
 
We Władysławowie znajduje się jeden z największych w Polsce portów rybackich. Znajduje się w nim Izba Pamięci Portu, w której można zobaczyć tak ciekawe eksponaty jak replika kutra rybackiego, którym wypłynął w morze generał Józef Haller. Godnym polecenia obiektem jest także wieża widokowa w najwyższym budynku Władysławowa - Domu Rybaka. Najwyższym punktem wieży jest tzw. "kula", przy dobrej widoczności można stamtąd zobaczyć cały Półwysep Helski, panorama roztaczająca się z tego miejsca jest naprawdę piękna. W sezonie letnim dla turystów otwarty jest "domek do góry nogami", w którym nawet meble przymocowane są do sufitu, co daje realistyczne złudzenie zupełnie odwróconej perspektywy. Warto wybrać się również do Lunaparku Słowińskiego, pełnego atrakcji dla osób w każdym wieku. Wizyta tam jest bardzo dobrym pomysłem na ciekawe spędzenie czasu całą rodziną. Kazdego roku w lipcu we Władysławowie odbywa się Zjazd Kaszubów, podczas którego można lepiej poznać wspaniałą kaszubską kulturę i tradycję.