Wisła - informacje

Jedno z najbardziej znanych miast Beskidu Śląskiego, położowe w województwie śląskim. Wisła znajduje się w niezwykle atrakcyjnym turystycznie górskim regionie, w sąsiedztwie Ustronia, Szczyrku i Milówki. Miasto położone jest niedaleko granicy polsko-czeskiej oraz granicy polsko-słowackiej, dzięki czemu jest bardzo dogodną bazą do zagranicznych wycieczek. Największa rzeka w Polsce - Wisła, ma swoje źródło na terenie tej miejscowości. Do niezwykłych naturalnych walorów okolicy należą piękne lasy Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Pierwsza osada w miejscu dzisiejszego miasta wykształciła się na przełomie XVI i XVII wieku. Osadnicy zajmowali tereny po obu stronach rzeki, podstawą gospodarki i głównym źródłem utrzymania mieszkańców była uprawa ziemi, pasterstwo oraz pozyskiwanie drewna z lasu. Dzisiejsza miejscowość została po raz pierwszy wymieniona na piśmie w 1615 roku, w dokumencie wydanym przez księcia cieszyńskiego. U schyłku XVII wieku Wisła wraz z okolicami stała się własnością Habsburgów. Wisła należała do ich dziedziców aż do zakończenia I wojny światowej. Już pod koniec XIX wieku w mieście rozwijała się turystyka, Wisła przyciągała coraz większą liczbę gości, którzy zachwycali się jej górskim pięknem. Miejscowość odwiedzili w tamtym czasie m.in. Bolesław Prus, Władysław Reymont i Maria Konopnicka.
 
Dwudziestolecie międzywojenne było okresem wzmożonego rozwoju dla Wisły, szczególnie w zakresie modernizacji infrastruktury i jej rozbudowy. W tym czasie powstały nowoczesne drogi, rozwinięto linię kolejową, wzniesiono Dom Zdrojowy oraz wiele innych obiektów turystycznych. Wisłę zaczął często odwiedzać prezydent Ignacy Mościcki, walory miasta doceniły również takie osobistości jak Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska i wielu innych. Miasto zaczęło słynąć także jako duże centrum kulturalne, do czego w największym stopniu przyczyniły się organizowane tam Wakacyjne Kursy Instytutu Sztuki. Równocześnie prowadzono prace nad rozbudowaniem bazy noclegowej w miejscowości, co było odpowiedzią na rosnące zainteresowanie turystów. Po wybuchu drugiej wojny światowej cały Śląsk Cieszyński w całości został włączony do terytorium III Rzeszy, podczas okupacji niemieckiej wielu przedstawicieli lokalnej inteligencji zostało zesłanych do obozów pracy. Po zakończeniu wojny miasto kontynuowało rozwój turystyki i rozwijało się w oparciu o tą gałąź gospodarki. Od 1962 roku Wisła posiada prawa miejskie.
 
W Wiśle znajduje się kilka wartych uwagi zabytków, które warto odwiedzić podczas pobytu. Należą do nich XIX-wieczny kościół ewangelicki oraz młodszy od niego o kilkanaście lat kościół katolicki. Sporty zimowe stały się prawdziwą wizytówką tej miejscowości, która związana jest głównie ze skokami narciarskimi. W Wiśle działa ośrodek skoków narciarskich, w którym znajdują się dwie skocznie. Oczywiście miasto posiada również rozwiniętą infrastrukturę narciarstwa zjazdowego i biegowego, znajdują się tam duże ośrodki narciarskie. Warto odwiedzić również Muzeum Narciarstwa, gdzie jednym z eksponatów są narty Adama Małysza oraz karple - rakiety do chodzenia po śniegu. W Domu Zdrojowym można zobaczyć osobliwą rzeźbę wykonaną z białej czekolady, przedstawiającą Adama Małysza. Obiektem wartym uwagi jest także Muzeum Beskidzkie, wspaniałe miejsce dla pasjonatów historii i folkloru. Dzięki ekspozycji można się wiele dowiedzieć o życiu i twórczości górali zamieszkujących Beskid Śląski. Wspaniałe górskie tereny zachęcają turystów do pieszych wypraw, które możliwe są dzięki atrakcyjnie poprowadzonym szlakom turystycznym. Wisła bez wątpienia jest miejscem, które nie pozwala na nudę, każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie i znakomicie wypocznie.