Szczyrk - informacje

Popularny ośrodek turystyczny, miasto znajduje się w województwie śląskim, położone jest w dolinie Żylicy. Miejscowość jest częścią Euroregionu Beskidy, ponadto leży na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Okres, w którym po raz pierwszy te tereny zostały zamieszkane nie został jednoznacznie ustalony. Dowiedziono natomiast, że w XV i XVI wieku w okolicach dzisiejszego miasta mieszkali osadnicy polscy, bałkańcy oraz wołoscy. Szeregi osadników w mniejszym stopniu zasilała ponadto ludność czeska, słowacka, węgierska, austriacka oraz niemiecka. Osada stanowiła bardzo różnorodną mieszaninę kulturową, co było wówczas zjawiskiem niezwykłym i nadawało osadzie wyjątkowego charakteru. W 1630 roku odbył się pierwszy spis powszechny mieszkańców Szczyrku w celu ustalenia odpowiednich podatków, właśnie on stał się źródłem wiedzy o dawnych osadnikach. Głównym źródłem utrzymania ludności zamieszkującej osadę było pasterstwo, hodowla zwierząt, myślistwo oraz karczowanie lasów w celu odsprzedaży drewna. Niezwykłym zwyczajem, nieczęsto spotykanym w kraju, był sposób nadawania ziemi mieszkańcom. Zarządca ziem nadawał osadnikowi "zarębek" ziemi (odpowiednik łana), który środek miał w dolinie i obejmował lepiej i gorzej nasłoneczniony stok wzgórz. 
 
Z biegiem czasu mieszkańcy Szczyrku zaczęli się przenosić na coraz wyższe tereny w kierunku gór. Wówczas największą rolę w lokalnej gospodarce zaczęło odgrywać pasterstwo oraz produkcja drewna. W XVIII wieku Szczyrk nawiązał ścisłą współpracę z hutami na Górnym Śląsku, którym dostarczał dużych ilości drewna, niezbędnych do utrzymania pracy pieców hutniczych. W miejscowości rozpoczęto również wytwarzanie tkaniny z owczego runa - tzw. żywej wełny, delikatnej przędzy bardzo wysokiej jakości, z której wykonywano doskonały gatunkowo materiał. Od połowy XX wieku miejscowość zaczęła zmieniać swój charakter na typowo turystyczny, wkrótce Szczyrk stał się bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim oraz jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Beskidzie. Stosunkowo późno, bo dopiero w roku 1973, Szczyrk otrzymał prawa miejskie.
 
Miejscowość okalają liczne szczyty górskie: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.), Magóra (1095 m. n.p.m.), Kotarz (965 m n.p.m.) i inne. Te wspaniałe tereny doceniają przede wszystkim pasjonaci pieszych wędrówek po górach oraz miłośnicy sportów zimowych. Wytrawni i doświadczeni piechurzy chętnie podejmują górską wyprawę na najwyższy szyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne, z którego widoczna jest urzekająca panorama okolicy. Na tej górze znajduje się wyciąg krzesełkowy, który stanowi wielką atrakcję turystyczną. Warto wybrać się również na punkt widokowy na Przełęczy Salmopolskiej, z którego można podziwiać wspaniałe beskidzkie krajobrazy. Przebywając w Szczyrku warto zajrzeć do Beskidzkiej Galerii Sztuki, w której można podziwiać prace artystów współczesnych. W miejscowości z pewnością nie będą się nudzić osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek. Przede wszystkim narciarze znajdą tam wszystko, co jest niezbędne do korzystania z uroków zimy. Są tam stoki zjazdowe, trasy biegowe, wyciągi, wypożyczalnie sprzętu, szkółki. Miejscowość stwarza również warunki do zapoznania się z tym sportem osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z narciarstwem. Oczywiście okoliczne tereny idealnie się nadają do wycieczek rowerowych od wiosny do jesieni, można również wybierać się na krótsze i dłuższe trasy marszowe Nordic Walking. W Szczyrku można również zwiedzić jaskinie, a nawet odważyć się na lot paralotnią z doświadczonym paralotniarzem. Szczyrk jest wspaniałą miejscowością wypoczynkową, niezależnie od pory roku.