Suchy Bór - informacje

Wieś znajduje się na Równinie Opolskiej oraz Nizinie Śląskiej, w południowej części Borów Stobrawskich w województwie opolskim. W 1773 roku król pruski Fryderyk Wielki wydał akt lokacyjny miejscowości. Zabudowa mieszkalna osady nie różniła się od innych na tym terenie, podobnie jak w okolicznych wsiach wszystkie domy były w tym samym stylu. Już następnego roku po ulokowaniu wsi została tam wybudowana szkoła ewangelicka, a nowa w jej miejsce powstała w 1895 roku. Szkoła katolicka powstała w Suchym Borze dopiero w 1928 roku. Było to możliwe dzięki staraniom ówczesnego starosty opolskiego, grafa Michaela von Matuschka. Sama postać grafa jest bardzo interesująca ze względów historycznych. Podczas II wojny światowej został oskarżony o udział w zamachu na życie Adolfa Hitlera przeprowadzonym w Wilczym Szańcu i stracony przez Niemców w 1944 roku.
 
Lasy otaczające Suchy Bór zapewniają wspaniały mikroklimat, bardzo korzystnie wpływający na zdrowie. Biorąc to pod uwagę, miasto Opole rozpoczęło w tamtejszych lasach budowę ośrodka wczasowego dla dzieci cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Do prac przystąpiono na początku XX wieku, z czasem były one kontunuowane w miarę zwiększania się potrzeb i możliwości kuracyjnych ośrodka. Wkrótce po rozpoczęciu działalności do zakładu leczniczego przybywali najmłodsi pacjenci nie tylko z opolszczyzny, ale z całego obszaru Górnego Śląska. Opiekę wychowawczą nad młodymi kuracjuszami sprawowały siostry zakonne. Po zakończeniu drugiej wojny światowej placówka podjęła na nową swoją działalność, zaczęła funkcjonować głównie jako ośrodek zapobiegawczy dla dzieci z rodzin gruźliczych. W latach 60-tych XX wieku utworzono tam ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży ze schodzeniami neurologicznymi i narządów ruchu. W tamtym okresie był to bardzo nowoczesny zakład leczniczy z wysoko wykwalifikowanym personelem. Od momentu powstania jest to bardzo popularny w Polsce ośrodek medyczny dla dzieci.
 
Nie tylko turyści i kuracjusze doceniają wyjątkowe warunki naturalne tej wsi. Przyciągają one również licznych nowych mieszkańców, nieustannie rozwija się tam budownictwo mieszkaniowe, wieś od lat nazywana jest "sypialnią Opola". Coraz więcej mieszkańców miasta docenia walory Suchego Boru i decyduje się na przeprowadzkę. We wsi odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, funkcjonuje tam również grupa Nordic Walking, zapewniająca rozrywkę pasjonatom pieszych wędrówek. Bardzo atrakcyjnym obiektem jest Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy z basenem letnim, w którym mieszkańcy i wczasowicze korzystać mogą ze zjeżdżalni wodnej, basenu pływackiego, boisk do gry w siatkówkę plażową oraz placu zabaw. Na terenie ośrodka znajduje się także wyznaczony tor dla quadów oraz pole do paintballa. W okolicy wytyczono również liczne szlaki rowerowe, które umożliwiają wycieczki po pięknych leśnych terenach.