Polańczyk - informacje

Wieś letniskowo-uzdrowiskowa, położona w województwie podkarpackim. Znajduje się bezpośrednio nad Jeziorem Solińskim. Powstanie tego akwenu nierozerwalnie łączy się z rozkwitem turystyki w Polańczyku. Początki istnienia osady w tym miejscu datowane są na wiek XVI. Przez stulecia miejscowość wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Jednym z nich, władającym okolicznymi ziemiami w XVII wieku, zawdzięcza swoją obecną nazwę. Rozkwit i intensywny rozwój miejscowości nastąpił w latach 60-tych XX wieku, kiedy to utworzony został Zalew Soliński. Nad jego brzegami zaczęto budować domy wupoczynkowe i sanatoria. Polańczyk charakteryzuje się wspaniałym mikroklimatem, bardzo korzystym dla organizmu człowieka. Wielkim atutem, pozwalającym na prowadzenie tam działalności uzdrowiskowej, jest obecność źródeł mineralnych. Znajdują się tam wody wodorowęglanowo-sodowe, borowe, jodkowe, a także chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe, bromkowe i fluorkowe. Wody te stosowane są zarówno w kuracjach pitnych jak i leczniczych kąpielach, głównie w chorobach gastrologicznych, ortopedyczno-urazowych, reumatycznych, dróg oddechowych, kardiologicznych, układu krążenia czy przy cukrzycy. Wykonywane są m.in. zabiegi z zakresu hydroterapii, peloidoterapii, balneologiczne, a także inhalacje. Dzięki tym czynnikom naturalnym w 1999 roku Polańczyk oficjalnie uzyskał status miejscowości uzdrowiskowej.
 
Największą atrakcją turystyczną Polańczyka jest świetnie zagospodarowane nabrzeże jeziora. Znajdują się tam plaże, przystanie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Organizowane są tam również rejsy turystyczne po Zalewie Solińskim. Będąc w okolicy zdecydowanie warto wybrać się do pobliskiej Soliny i zobaczyć znajdującą się tam imponującą zaporę wodną na Sanie - największą zaporę wodną w Polsce. Z Polańczyka można się tam dostać wybierając się w podróż kolejką turystyczną "Bieszczadzki Ekspres", co umożliwi podziwiania fantastycznych widoków po drodze. W okolicy mozna również pojeździć konno, wybrać się na przejażdżkę bryczką czy saniami. W miejscowości znajduje się wypożyczalnia rowerów, co dodatkowo zachęca do wybrania się na szlaki turystyczne i wypraw w przepiękne Bieszczady. Popularne są również wycieczki z Polańczyka do uzdrowiskowej części węgierskiego miasta Miszkolc, w której znajdują się jedyne w Europie jaskiniowe baseny termalne.  
 
Bieszczady szeroko słyną ze swojego niebywałego piękna. Szczególnie początek jesieni, kiedy drzewa przybierają różne kolory, widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Malownicze krajobrazy zachęcą do wycieczek po górach nawet tych, którzy wcześniej nie byli pasjonatami pieszych wędrówek. Polańczyk i okolice są idealnym miejscem na wyprawy fotograficzne, zdjęcia tych terenów z pewnością będą udane. Poznawanie okolic ułatwiają liczne szlaki turystyczne. Bardzo interesująca jest okrężna ścieżka spacerowa "Zielone Wzgórza nad Soliną", przemierzając którą trzeba przejść w bród kilka górskich strumieni. Innymi chętnie wybieranymi przez turystów ścieżkami są "Cypel Polańczyka" oraz "Perła Polańczyka", a na rowerzystów czekają takie trasy jak Greenway  Karpaty Wschodnie, Greenway Polańczyk czy Greenway Solina. Oczywiście w okolicy znajduje się wiele innych różnorodnych atrakcji, dzięki czemu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Wypoczynek w Polańczyku to gwarancja prawdziwego relaksu, regeneracji sił oraz niezapomnianych wrażeń.