Polanica-Zdrój - informacje

Miejscowość uzdrowiskowa, która znajduje się w województwie dolnośląskim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u stóp Piekielnej Góry na skraju Górach Stołowych, oraz na zboczach Gór Bystrzyckich. Pierwszy raz na piśmie osada znajdująca się w miejscu dzisiejszej Polanicy została odnotowana w 1347 roku, nosiła wówczas nazwę Heyde. W tym okresie była to posiadłość szlachecka, a w XV wieku stała się własnością klasztoru augustynów. Pod koniec XVI wieku wieś należała do jezuitów, którzy wznieśli tam okazały dwór. Na ten okres przypada również pierwsze historycznie udokumentowane wzmiankowanie występowania źródeł wód mineralnych na tym terenie, w tym czasie nie były one jednak w żaden sposób wykorzystywane. Zakon jezuitów został rozwiązany w XVIII wieku, a Polanica trafiła do państwa pruskiego. W XIX wieku nowy właściciel Polanicy postanowił wykorzystać potencjał uzdrowiskowy miejscowości, ocembrował jedno z pięciu ówczesnych źródeł, wybudował łazienki, a okoliczne pola przekształcił na ogród. Po raz pierwszy podjęto badania wód źródlanych w celu potwierdzenia ich leczniczych właściwości. Ponieważ wykazano, że tamtejsze wody mają walory uzdrowiskowe, stała się możliwa budowa pierwszego uzdrowiska w Polanicy. Dopiero w połowie XIX wieku miejscowość zaczęła zyskiwać popularność i  pojawili się tam pierwsi kuracjusze.
 
Druga połowa XIX wieku była okresem dynamicznego rozwoju uzdrowiska. Zdrój wraz z przynależnymi terenami został zakupiony w 1873 roku przez przedsiębiorcę z Wrocławia, który wkrótce rozpoczął modernizację już istniejących urządzeń oraz przystąpił do budowy kolejnych. Z jego inicjatywy powstała nowa pijalnia wód, teatr i dom zdrojowy. Przystąpiono także do butelkowania i rozprowadzania wody ze źródła "Jerzy". W niedługim czasie zapoczątkowano eksploatowanie lokalnych złóż borowiny. Z końcem XIX wieku Polanica posiadała już połączenie kolejowe, co znacznie ułatwiło dotarcie do miejscowości i przyczyniło się do znacznego wzrostu liczby kuracjuszy przybywających na leczenie do Polanicy. Wkrótce miejscowość stała się bardzo popularnym uzdrowiskiem. Na początku XX nowy właściciel zdroju przeprowadził odwierty, w wyniku których uzyskano dwa źródła o bardzo dużej wydajności - Wielka Pieniawa i Goplana. Odwierty doprowadziły jednak do zaniku dotychczas istniejących źródeł, z których pozostał tylko "Józef". W 1906 roku otwarto nowoczesny, luksusowy zakład przyrodoleczniczy z miejscami dla kilkuset kuracjuszy. Podczas obydwu wojen w pierwszej połowie XX wieku sanatoria w uzdrowisku pełniły funkcję szpitali wojskowych. Po zakończeniu II wojny światowej Polanica-Zdrój znowu zaczęła funkcjonować jako uzdrowisko. W 1946 roku Polanicy nadano prawa miejskie. 
 
Klimat panujący w tej miejscowości posiada bardzo korzystne walory zdrowotne. Już samo przebywanie w Polanicy-Zdroju pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Lasy okalające Polanicę w znacznym stopniu podnoszą jakość powietrza w mieście. Wspomniane lokalne źródła wód mineralnych pozwalają na skuteczne prowadzenie kuracji zdrowotnych. Obecnie w Polanicy-Zdroju znajdują się źródła: Pieniawa Józefa (dawniej "Józef), Wielka Pieniawa oraz Staropolanka 2000. Woda z nich pozyskiwana wykorzystywana jest w uzdrowiskowym leczeniu, głównie w przypadku schorzeń kardiologicznych oraz gastrologicznych. Oprócz obiektów zdrojowych w mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych, do których należą zabytki architektury sakralnej, Etnograficzne Muzeum Misyjne, kolorowa fontanna, Park Szachowy czy popularna Rzeźba Niedźwiedzia. Wielką atrakcją dla turystów, która dostarcza niesamowitych wrażeń, jest letni tor saneczkowy "Góralka" zapewniający zabawę całej rodzinie. Popularną rozrywką dla najmłodszych jest wizyta w Akademii Animacji dla Dzieci, gdzie czeka wiele wspaniałych atrakcji. Niewątpliwie ogromnym atutem okolicy są wspaniałe górskie tereny, które pokochają wszyscy pasjonaci pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych oraz wypraw fotograficznych. Okoliczne szlaki turystyczne mają zróżnicowany stopień trudności, dzięki czemu nawet niewprawiony piechur może wybrać się na wędrówkę po górach. Polanica-Zdrój jest miejscem pełnym bardzo zróżnicowanych atrakcji, każdy znajdzie tam coś dla siebie, i to o każdej porze roku.