Piwniczna-Zdrój - informacje

Miasto znajduje się w województwie małopolskim, położone nad rzeką Poprad. Akt lokacyjny miasta został wydany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1348 roku, wówczas jako królewszczyzna Piwnicznej została nadana wieś Łomnica. Miasto podlegało dwudziestoletniemu zwolnieniu z podatków, zgodnie z ówczesnymi zasadami dotyczącymi nowo lokowanych miast. Piwniczna-Zdrój uzyskała również prawo organizacji targów w określonym czasie. W XVI wieku miejscowość stała się miastem szlacheckim, a dziedziczne prawo do niego posiedli bracia Wojnarowscy. Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie cierpiało wskutek powodzi, nieurodzaju, głodu oraz epidemii chorób, które dziesiątkowały miejscową populację. Położenie przy szlaku handowym wiodącym na Węgry już w XVIII wieku pozwalało miastu rozkwitać i bogacić się. XVIII i XIX wiek były okresem dynamicznego rozwoju miasta, było ono robudowywane i modernizowane. Do Piwnicznej doprowadzono linię kolejową  już pod koniec XIX wieku, jednak stacja kolejowa w mieście została utworzona dopiero na początku XX wieku. Końca XIX wieku sięgają tradycje uzdrowiskowe Piwnicznej-Zdroju. 
 
Po odkryciu żródeł leczniczych wód mineralnych do miasta zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze. Już na początku XX wieku Piwniczna-Zdrój stała się słynnym ośrodkiem leczniczym i wypoczynkowym, a z każdym sezonem miejscowość odwiedzała coraz większa liczba gości. Wzrost popularności miasta i zabranie znaczenia na turystycznej mapie Polski wymogło na nim poczynienie modernizacji i przygotowanie się do przyjmowania rosnącej liczby turystów i kuracjuszy, szczególnie w letnim sezonie wypoczynkowym. Zwiększenie możliwości noclegowych oraz potencjału leczniczego okazało się niezbędne dla dalszego rozwoju Piwnicznej. Podołanie rosnącemu popytowi na wypoczynek i kuracje w tym miejscu wymagało rozbudowania infrastruktury uzdrowiskowej. W krótkim czasie powstały pierwsze łazienki kąpielowe, zadbano także o rozrywki dla gości odwiedzających miejscowość, dla kuracjuszy i turystów organizowano zabawy i festyny.
 
W czasie drugiej wojny światowej miejscowi partyzanci wsławili się w walkach z okupantem, w dowód uznania ich zasług w 1986 roku miastu i gminie Piwniczna zostało przyznane odznaczenie Krzyż Walecznych. Po zakończeniu wojny Piwniczna podjęła na nowo swój rozwój w kierunku turystycznym.
 
Turystów od lat przyciągają do Piwnicznej-Zdroju wspaniałe, malownicze górskie okolice, doskonale nadające się do pieszych wędrówek, wypraw fotograficznych, rajdów rowerowych i wycieczek konno po pięknie położonych, specjalnie wyznaczonych szlakach. Bez wątpienia naturalne walory stanową najsilniejszy atut tego miasta. Bardzo atrakcyjna jest rzeka Poprad, pięknie meandrująca, a spływy kajakowe, pontonowe i na tratwie jej wodami dostarczają niezapomnianych wrażeń. Poprad jest również idealnym miejscem dla pasjonatów wędkowania, którzy niewątpliwie docenią tamtejsze bogate łowisko. Zimą Piwniczną bardzo chętnie odwiedzają narciarze i pasjonaci innych sportów zimowych. Również miłośnicy historii i architektury znajdą w tym mieście interesujące miejsca i obiekty, także zabytkowe, o niezwykłej historii. Interesującym elementem zabudowy Piwnicznej-Zdroju są zabytki regionalnego budownictwa. Warto wybrać się na przejażdżkę Ciuchcią Piwniczańską, podczas której można zobaczyć wiele ciekawych miejsc w okolicy.
 
Wielką atrakcją dla turystów i kuracjuszy są pijalnie wody mineralnej - Piwniczanki, które znajdują się przy ulicy Zdrojowej. Wody mineralne w Piwnicznej-Zdroju można także pić bezpośrednio u źródeł. Niektóre z nich są zagospodarowane i przygotowane do tego celu posiadają specjalnie przygotowane ujęcia, krany czy studnie. Piwniczańskie wody, znane jako "kwaśne", doskonale działają na zwalczanie takich schorzeń, jak choroby układu pokarmowego, zaparcia, kamicę nerkową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz są wskazane do spożywania przy cukrzycy. W uzdrowisku Piwniczna-Zdrój leczone są także choroby układu oddechowego.