Muszyna - informacje

Muszyna jest uzdrowiskiem położonym tuż przy granicy polsko-słowackiej w województwie małopolskim. Według ustaleń historycznych gród w miejscu dzisiejszego miasta istniał już w XI wieku, jednak wiele śladów wskazuje na to, że mógł on powstać znacznie wcześniej. Pierwsze pisemne wzmianki o Muszynie pochodzą z XIII wieku. Prawdopodobna i ogólnie przyjęta jest wersja, że prawa miejskie zostały po raz pierwszy nadane przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Do rozsławienia miejscowości przyczynił się wielki polski twórca Jan Kochanowski, który w 1582 roku napisał fraszkę "Do starosty muszyńskiego". Dzięki niemu na zawsze zapisało się w historii nazwisko starosty Stanisława Kempińskiego. Głównym źródłem dochodu miasta był handel, dzięki niemu Muszyna rozwijała się i bogaciła. Do miasta przybywało coraz więcej osadników z zamiarem stałego osiedlenia się, wśród nich znajowali się również przybysze z zagranicy. 
 
Poza handlem podstawą gospodarki miasta była uprawa roli, która z czasem wypierała na tym terenie starą tradycję wypasania owiec. Bardzo intensywnie rozwijało się również różnego typu rzemiosło, rzemieślnicy zaczęli zakładać cechy. Na początku XVII wieku Muszyna słynęła z bezwzględnego ale sprawiedliwego sądu, który na stałe zatrudniał kata. Takie dosyć radykalne rozwiązanie pomogło jednak utrzymać porządek w okolicy, która często była narażona na napaści rabunkowe i kradzieże. Dzięki działalności sądu udało się w znacznym stopniu zmniejszyć natężenie występowania wspomnianych przestępstw. Rozwój miasta został nagle przerwany w wyniku przeprowadzenia rozbiorów Polski, pod zaborem austriackim pierwsze skrzypce w regionie zaczęła grać Krynica.
 
Z początkiem XX wieku przystąpiono do prowadzenia badań wód źródlanych występujących w Muszynie. W rezultacie ustalono, że wody te posiadają dowiedzione właściwości lecznicze. Ówczesny burmistrz miasta Antoni Jurczak podjął starania o uzyskanie statusu uzdrowiska dla Muszyny, które zostały zwieńczone sukcesem już w okresie międzywojennym. Muszyna przeżywała prawdziwy rozkwit, w 1934 roku odzyskała utracone prawa miejskie, prężny rozwój został jednak przerwany przez wybuch II wojny światowej. Zakończenie działań wojennych niestety nie oznaczało nastania pokoju w tej części kraju, rozgorzały tam walki z Ukraińską Powstańczą Armią. Kiedy sytuacja ustabilizowała się i została opanowana, Muszyna powoli odbudowywała się i podjęła na nowo swoją działalność uzdrowiskową.
 
Wznowienie funkcjonowania uzdrowiska w Muszynie po II wojnie światowej nastąpiło dopiero w 1958 roku. Ponieważ obszar ten już po wojnie nadal nie był bezpieczny, brakowało kuracjuszy chcących leczyć się w Muszynie. Po ponownym podjęciu działalności leczniczej uzdrowisko przeżyło gwałtowny i znaczny wzrost popularności. W dużej mierze stało się tak dzięki wyjątkowym właściwościom lokalnych wód mineralnych, bogatych w takie minerały, jak sód, magnez, żelazo, potas, wapń i selen. Dzięki tym składnikom zawartym w wodzie możliwe jest prowadzenie skutecznego leczenia takich schorzeń jak nieżyt oskrzeli, choroby płuc, przełyku, dróg żółciowych oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. 
 
W Muszynie nie brakuje atrakcji turystycznych. Należą do nich tamtejsze Ogrody Zmysłów oraz pięknie zagospodarowany Park Zdrojowy Baszta. Miasto jest wspaniale ozdobione licznymi figurami kwiatowymi, przy których chętnie fotografują się turyści odwiedzający uzdrowisko. W Muszynie można wybrać się na nowoczesny basen, miłośnicy wędkowania z pewnością docenią uroki i bogactwo rzeki Poprad, a sama malownicza okolica zachęca do spacerów i dłuższych pieszych wycieczek. Zimą natomiast możnakorzystać z bogatej infrastruktury sportowej, dla pasjonatów sportów zimowych przygotowano tam wyciągi narciarskie, lodowisko oraz biegowe i zjazdowe trasy narciarskie. W mieście można ponadto zobaczyć wspaniałe zabytkowe cerkwie, podziwiać zabudowę mieszkalną czy ruiny XIV-wiecznego zamku. W najbliższej okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych szlaków, które umożliwiają zróżnicowane pod względem trudności piesze wędrówki po górach. Warto wybrać się także do pobliskiego Złotego, gdzie można pojeździć konno oraz zobaczyć wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej - mofetę na bagnistym dnie potoku Złockiego. Z Muszyny pochodzi popularna woda mineralna "Muszynianka". Miasto zapewni każdemu moc atrakcji i wspaniały wypoczynek w prawdziwie pięknym otoczeniu.