Krasnobród - informacje

Krasnobród znajduje się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, położony jest nad rzeką Wieprz w województwie lubelskim. W XVII wieku pojawiły się po raz pierwszy pisemne wzmianki o miejscowości, jednak dowody archeologiczne wskazują na to, że osada w miejscu dzisiejszego miasta istniała już w czasach staropolskich. Krasnobród historycznie jest związany z postacią króla Jana III Sobieskiego, który jeszcze jako hetman prowadził walki z Tatarami w tej okolicy. Król oraz jego małżonka Marysieńka Sobieska kilkukrotnie przebywali w mieście, a królowa osobiście przyczyniła się do powstania pierwszego, drewnianego kościoła w mieście. W późniejszym okresie powstała tam świątynia murowana, która przetrwała do dziś i stanowi wspaniały zabytek miasta. Miasto przez stulecia utrzymywało się głównie z handlu i rzemiosła, tamtejsze gleby niezbyt dobrze nadawały się do uprawy roli. Krasnobród, podobnie jak cała Zamojszczyzna została bardzo poważnie wyniszczona wskutek okupacji niemiecniej w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny dopiero lata 70-te przyniosły rozwój miasta, którego głównym ukierunkowaniem stały się turystyka i uzdrowisko.
 
Oficjalne uznanie Krasnobrodu za miejscowość uzdrowiskową miało miejsce dopiero w 2002 roku, mimo, że początki tradycji uzdrowiskowej miasta sięgają roku 1884 - wówczas utworzono tam pierwsze sanatorium przeciwgruźlicze. Niestety nie zyskało ono dużej popularności, ze względu na duży problem z dojazdem do miejscowości. Brak dogodnego dojazdu do Krasnobrodu poskutkował tym, że po kilkunastu latach swojej działalności obiekt upadł. Kolejne sanatoria powstały dopiero w okresie międzywojennym, uległy one jednak zniszczeniu w wyniku późniejszych działań wojennych. W drugiej połowie XX wieku ponownie podjęto starania o utworzenie udrowiska, trwało to jednak niemal pięćdziesiąt lat. Dziś w Krasnobrodzie leczone są m. in. choroby układu nerwowego, ruchu, oddechowego, schorzenia reumatyczne oraz otyłość, nieustannie poszerzana jest oferta zabiegowa uzdrowiska. Obecnie miasto prężnie rozwija się w tej dziedzinie i przyciąga coraz większą liczbę turystów i kuracjuszy.
 
W mieście nie brakuje wspaniałych zabytków wartych uwagi, należy do nich barokowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Kaplica na Wodzie, która położona jest na źródłach mających ponoć cudowną moc, Kaplica św. Rocha czy powstały na przełomie XVIII i XIX wieku Pałac Leszczyńskich, w którym obecnie mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci. Naturalną atrakcją turystyczną jest stary kamieniołom utworzony na nieczynnym już wyrobisku oraz leśne źródła "Belfontu". Do interesujących miejsc bez wątpienia można zaliczyć Muzeum Sztuki Sakralnej, Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne czy Muzeum Wieńców Dożynkowych, a także Ptaszarnię. W mieście można też aktywnie spędzać czas na wędkowaniu, zbieraniu grzybów, zwiedzaniu okolicy pieszo, rowerem lub konno, warto również wybrać się na wycieczkę po Roztoczu. Zimą można uprawiać liczne sporty dzięki przygotowanej do tego celu infrastrukturze, a wspaniałą zimową atrakcją z pewnością będzie pełen emocji kulig śnieżny.