Karpacz - informacje

Miasto znajduje się u podnóża góry Śnieżki w dolinie rzeki Łomnicy w Sudetach Zachodnich, w województwie dolnośląskim. Tereny, na którym powstało miasto przez długi okres czasu były zupełnie niezamieszkane. Początki osadnictwa na tym obszarze datowane są dopiero na przełom XIII i XIV wieku, a sam Karpacz  z nazwy został wymieniony dopiero w XV wieku. Mimo, że wcześniej nie istniało tam stałe osadnictwo, w tej okolicy już około 2000 roku p.n.e. poszukiwano złota, czego dowodzą znaleziska archeologiczne. Już od starożytności dolinę eksploatowały dawne plemiona celtyckie. Do dzisiejszego dnia w okolicy znajdują się ślady dawnych poszukiwań. W epoce średniowiecza na tym terenie zostały odkryte bogate złoża żelaza, dzięki czemu zaczął się tam rozwijać przemysł hutniczy. W związku z tym zaczęto tam karczować coraz większe obszary lasów, ponieważ do utrzymania pracy pieców hutniczych i przetwórstwa surowca były potrzebne ogromne ilości drewna i węgla drzewnego. Tak powstałe tereny pozbawione drzew zaczęto wykorzystywać jako pastwiska dla coraz liczniejszej hodowli bydła. Wokół miejsc wypasania zwierząt zaczęła narastać i powiększać się osada. W XIX wieku do Karpacza zaczęli przybywać pierwsi turyści i miasto od tamtej pory bardzo prężnie rozwija się w kierunku turystycznym. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Sudetach.
 
Dziś Karpacz jest prawdziwym centrum turystyki górskiej letniej i zimowej. Bez wątpienia wielką atrakcją przyciągającą turystów jest najwyższy szczyt Karkonoszy - góra Śnieżka o wysokości 1602 m n.p.m. Zdobycie tego szczytu to dla wielu obowiązkowy punkt pobytu w Karkonoszach. Bardzo interesującym, osobliwym obiektem jest średniowieczny drewniany kościółek Wang. Budowla powstała na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, została rozebrana na części i przewieziona do Polski na pokładzie statku, a następnie na miejscu złożona w całość. Do niezwykle ciekawych obiektów należy również XVIII-wieczna Karczma Sądowa oraz wyjątkowe Muzeum Zabawek. Warto zobaczyć także Skałę Granitową MARMIT, odwiedzić Miejsce Anomalii Grawitacyjnej oraz Karkonoskie Tajemnice - centrum kulturalne, w którym można zapoznać się z lokalnymi legendami i podaniami. Latem można także spróbować swoich sił we wspinaczne skałkowej na ścianach Kruczych Skał, czy przejechać najdłuższym polskim torem saneczkowym lub alpejskim torem bobslejowym. Bardzo liczne, dobrze urządzone i oznakowane trasy piesze i rowerowe umożliwiają zwiedzanie okolic połączone z rekreacją.
 
Zima w Karkonoszach stwarza doskonałe warunki dla wszystkich miłośników sportów na śniegu. Na terenie miasta znajduje się kilkanaście stoków narciarskich, można również na miejscu zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt korzystając z usług wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Można także pojeździć na łyżwach czy skorzystać z wyjątkowej atrakcji, jaką są zjazdy na pontonach. Na zaawansowanych narciarzy czeka kompleks narciarski "Śnieżka". W Karpaczu są także wyznaczone trasy biegowe dla narciarzy. Karpacz jest pięknym, tajemniczym miastem górskim, które warto odwiedzić o każdej porze roku.