Jelenia Góra - informacje

Miasto położone jest nad rzeką Bóbr w Kotlinie Jeleniogórskiej, w województwie dolnośląskim. Zalążkiem dzisiejszego miasta był dawny gród słowiański. Jego powstanie datowane jest na przełom XI i XII wieku, a według dawnych podań założycielem grodu był Bolesław Krzywousty. Prawa miejskie Jelenia Góra posiada już od roku 1288 roku, miasto prężnie rozwijało się w handlu i rzemiośle, dzięki czemu sukcesywnie rozkwitało na przestrzni wieków. Dziś Jelenia Góra określana jest mianem Perły Karkonoszy. Znajduje się tam wiele wyjątkowych, zachwycających urodą miejsc i obiektów. 
 
Niezwykłą ciekawostką Jeleniej Góry jest to, że można tam zobaczyć zabytki pochodzące z różnych epok, od budowli średniowiecznych, przez barokowe, renesansowe po secesyjne. Do rejestru zabytków wpisane jest w całości tamtejsze stare miasto, liczne kościoły, m. in. kościół pw. św. Erazma i Pankracego oraz kościół Podwyższenia Krzyża Św., kompleks murów obronnych, ratusz, oraz sąsiadujący z Jelenią Górą-Sobieszowem zamek Chojnik. Podane przykłady są jedynie częścią zabytkowej struktury miasta, dawnych obiektów mających znaczenie historyczne i architektoniczne można tam znaleźć znacznie więcej. Jelenia Góra zachwyci kaznego miłośnika różnorodnej zabudowy miejskiej i zróżnicowanych stylów architektonicznych. 
 
Uzdrowisko Cieplice, przynależące obecnie do Jeleniej Góry, jest najstarszym uzdrowiskiem powstałym w Polsce. Zostało założone już w roku 1281 i szybko zyskało popularność. W Cieplicach leczyli się i wypoczywali znakomici goście, m. in. takie osobistości jak Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, czy żona króla Jana III Sobieskiego Marysieńka Sobieska. Działalność lecznicza uzdrowiska opiera się w dużej mierze na lokalnych źródłach wód termalnych, prowadzone są tam kuracje w chorobach narządów ruchu, układu moczowego i okulistycznych. Faktem wartym uwagi jest tamtejsza unikalna metoda balneologicznego leczenia schorzeń oczu, którą cieplickie uzdrowisko stosuje jako jedyne w Polsce. Wspaniały park zdrojowy znajdujący się przy uzdrowisku został założony w 1796 roku, powstała wówczas jedynie dzisiejsza część główna. Park został rozbudowany i obecny kształt został mu nadany w XIX wieku. Park jest pięknie urządzony, spacerowanie po nim dostarczy wrażeń estetycznych oraz pozwoli na przyjemny relaks na świeżym powietrzu. 
 
Odwiedzając Jelenią Górę koniecznie trzeba się wybrać do Karkonoskiego Parku Narodowego, który jest obszarem chronionym ze względu na swój naturalnie bogaty teren. Znajduje się tam wiele wyjątkowych obiektów przyrodniczych, jak wodospady, niezwykłe formy skalne, kotły i jeziora. Rezezwat przyrody "Góra Chojnik jest integralną częścią tego Parku, można tam zobaczyć Zbójeckie Skały, jak również podziwiać niezwykłe i rzadko spotykane okazy flory górskiej. W okolicy znajduje się również Park Krajobrazowy Doliny Bobru, gdzie oprócz wspaniałych walorów naturalnych znajduje się wiele wspaniałych zabytków. Wart uwagi jest także Rudawski Park Krajobrazowy, pełen unikalnych form skalnych i niespotykanych okazów roślinności.