Głuchołazy - informacje

Miasto znajduje się na Śląsku, w województwie opolskim, na granicy Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego i Płaskowyżu Głupczyckiego, nad rzeką Białą Głuchołaską . Pierwszy raz miejscowość pojawia się na piśmie w 1249 roku, kiedy został wydany jej akt lokacyjny. Od tego momentu miasto zdobywało coraz bogatszą historię. Głuchołazy wielokrotnie ucierpiały w czasie wojen husyckich, doświadczyły również powodzi i pożarów w XV wieku. W XVII wieku miasto nawiedziły zarazy oraz wielokrotne najazdy rabunkowe, mimo to okres spokoju jaki później zapanował, umożliwił rozwój i rozbudowę miasta. W 1729 roku wzniesiono kościół farny. W XIX wieku powstawały zakłady przemysłowe jak cegielnie, wytwórnie tkanin, fabryka celulozy czy papiernia, niemniej dopiero przełom XIX i XX wieku przyniósł ze sobą nowoczesną infrastrukturę. Walki w czasie II wojny światowej nie naruszyły mocno struktury miasta, jednak w ich konsekwencji doszło do wymiany ludności zamieszkującej miasto i przyległe tereny. Aktualnie Głuchołazy stawiają na rozwój turystyki, a gości cały czas przybywa, co jest głównie zasługą wspaniałych walorów naturalnych okolicy oraz pięknego położenia geograficznego.
 
Swoje korzenie lecznictwa uzdrowiskowego miasto ma już z XIX wieku. Rozpoczęto wówczas prowadzenie pierwszych kuracji leczniczych, do których wykorzystywano przede wszystkim zalety zimnej wody. W 1877 roku w mieście uruchomiono pierwsze sanatorium, kolejne powstało w 1882 roku. W tych obiektach prowadzono kuracje lecznicze w corobach takich jak otyłość, niedokrwistość, bóle nerwowe czy dolegliwości układu oddechowego. Popularnymi sposobami leczenia stały się również kąpiele w wywarze z igliwia sosnowego i miazgi drzewnej. Głuchołazy były pierwszym miejscem na Śląsku, gdzie leczono pacjentów z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, a także osoby z zaburzeniami przemiany materii oraz chorobami na tle nerwowym. W okresie dwudziestolecia międzywojennego w mieście powstał Szpital Przeciwgruźliczy, który w krótkim czasie zaczął przyjmować pacjentów z całego Górnego Śląska. 
 
Dziś Głuchołazy mają rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, co stwarza potencjał do sukcesywnego rozwoju turystyki oraz jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na takie obiekty ze strony odwiedzających miasto turystów. Piękne okolice można zwiedzać dzięki liczym szlakom turystycznym i trasom rowerowym, są tu także szlaki przeznaczone do narciarstwa biegowego. Do wspaniałych atrakcji przyrodniczych należą bez wątpienia pobliskie wzniesienia, z których najwyższym jest Biskupia Kopa (889 m n.p.m.), z ktorej roztacza się wspaniała panorama pobliskich terenów. W okolicy znajdują się także jeziora: Nyskie i Otmuchowskie, warto odwiedzić także Dolinę Złotego Potoku, Dolinę Bystrego Potoku czy Przełom rzeki Białej Głochołaskiej. Znajdujący się nieopodal Park Krajobrazowy "Góry Opawskie" przyciąga nie tylko miłośników górskich widoków, ale wszystkich, którzy chcieliby prawdziwie odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Do ciekawych obiektów należy także sztolnia, w której dawniej wydobywano złoto, "ambona skalna" tworząca swoisty taras z pięknym widokiem, kamieniołom z którego eksploatowane byly łupki, czy też staw "Żabie Oczko" leżący na dnie tegoż kamieniołomu. To tylko część wyjątkowych obiektów wartych zobaczenia w Głuchołazach, w okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc, z pewnością każdy odwiedzający miasto odkryje jego magię na swój własny sposób.