Dźwirzyno - informacje

Wieś znajduje się w województwie zachodniopomorskim, nad Morzem Bałtyckim oraz jeziorem Resko Przymorskie, w bliskiej odległości od Kołobrzegu. Po raz pierwszy osada wzmiankowana była w 1228 roku, a nazwa miejscowości przypuszczalnie pochodzi od słowiańskiego słowa "dźwirze", które oznacza "drzwi", "wrota". 
 
W XV wieku w osadzie działał ważny port handlowy, który funkcjonował tak dobrze, że stanowił realną konkurencję dla portu w Kołobrzegu. W wyniku starć między dwoma miejscowościami pobliski Trzebiatów utracił dostęp do morza, który miał zapewniony przez rzekę Regę, a który został odcięty. Pod koniec wieku przerwana została mierzeja naturalnie dzieląca jezioro Resko Przymorskie od morza. Możliwe było wówczas wybudowanie portu w tym miejscu, jednak nie uczyniono tego, a Dźwirzyno od tamtych czasów było wioską o charakterze rybackim. W XIX wieku we wsi zaczęli pojawiać się pierwsi turyści, od tego momentu miejscowość zyskiwała na popularności i obecnie jest znanym letniskiem, chętnie odwiedzanym przez turystów. Dziś Dźwirzyno rozciąga się wzdłuż jednej, głównej ulicy, posiada nowoczesny port, przystań jachtową, windsurfinogwą i należy do najpiękniejszych i najczystszych polskich kąpielisk nadmorskich.  
 
Miejscowość ma do zaoferowania swoim gościom wiele atrakcji sezonowych, oprócz tego rozgrywane są tam liczne zawody sportowe w dyscyplinach takich jak siatkówka plażowa czy szachy. Większość ośrodków wypoczynkowych posiada na swoim terenie boiska do gier sportowych, korty tenisowe czy kręgielnie. Można także korzystać z kuracji leczniczych i podratować zdrowie. Od 1978 miejscowość oficjalnie posiada status uzdrowiskowej, leczone są tam można głównie choroby układu krążenia i oddechowego.