Brzeziny - informacje

Miasto znajduje się w dolinie rzeki Mrożycy w województwie łódzkim, położone w bliskim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Brzeziny usytuowane są w ogledłości zaledwie 20 km od Łodzi. Korzeni miejscowości można szukać już w XII wieku, pierwszy raz osada została wymieniona na piśmie już w 1139 roku, w dokumencie poświadczającym ufundowanie w tym miejscu parafii przez arcybiskupa Jakuba z Żnina. W początkach swojego istnienia osada miała charakter targowy, rozciągała się na wschód od kościoła parafialnego. Wówczas Brzeziny były miastem książęcym, do czasu przejścia w ręce prywatne w XV wieku. W latach 1462 - 1839 miejscowość była własnością szlacheckiej rodziny Lasockich.
 
Wzmozony rozwój osady miał miejsce w XVI wieku. W tym czasie w Brzezinach powstał rynek, ubite trakty, kilka kościołów, wybudowano również dzisiejsze śródmieście. Epoka Renesansu przyniosła ze sobą wspaniałe rzeźby, z których wiele zachowało się do dziś i można w dalszym ciągu podziwiać świadectwo niezwykłego kunsztu tamtejszych artystów. Kwitło również sukiennictwo i piwowarstwo, a już w połowie XV wieku miasto było największym producentem sukna w Polsce, brzezińskie piwo również było szeroko znane i cenione. Niestety dalszy rozwój miejscowości został zahamowany przez uruchomienie fabrycznego wyrobu tkanin. Dopiero na początku XX wieku za sprawą żydowskiej społeczności Brzezin rozkwitło krawiectwo. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało poważnie zniszczone. Po wojnie w mieście otwarto państwowe zakłade odzieżowe. Pod koniec XX wieku zaczęło odradzać się prywatne krawiectwo, które jest stało się sztandarowym rzemiosłem Brzezin.
 
W trakcie pobytu w Brzezinach warto odwiedzić tamtejsze zabytki, do najważniejszych z nich należy Plac Jana Pawła II, dawny rynek o rysie średniowiecznym, a także ulica Joselewicza (dawna Żydowska), która na przestrzeni wieków była centrum życia społecznego i religijnego mniejszości żydowskiej. Pasjonatów architektury sakralnej z pewnością zaciekawą tamtejsze kościoły: utrzymany w stylu barokowym kościół św. Ducha, ufundowany przez dawnego właściciela miasta Józefowa Lasockiego oraz gotycki kościół Podwyższenia Świętego Krzyża, który z powodzeniem może być traktowany jako swoiste muzeum sztuki sakralnej. Wart uwagi jest również drewniany kościół św. Anny, którego pierwotna wersja została przebudowana i w dzisiejszej formie istnieje od 1719 roku. Piękny park miejski z pewnością zachęci do spacerów, a najciekawszym muzeum jest tu przeszło stuletni pałacyk neoromantyczny, pełen zbiorów oddających krawiecką tradycję miasta.