Kołobrzeg - informacje

Kołobrzeg jest jednym z największych miast województwa zachodniopomorskiego, a jednocześnie zachowuje status uzdrowiska. Dzięki temu jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na spędzenie urlopu dla osób lubiących nie tylko plażowanie lecz również ceniących sobie liczne atrakcje.
 
Historia Kołobrzegu sięga VIII wieku naszej ery. Prawa miejskie uzyskał w 1255, wcześniej jednak był tu nie tylko gród obronny, lecz również założone przez Bolesława Chrobrego biskupstwo, a od XIV wieku miasto było członkiem bałtyckiej Hanzy. Ze względu na funkcję warowną, utrzymywaną przez całe stulecia Kołobrzeg był wiele razy niszczony i nie ma tu zbyt wielu oryginalnych zabytków - większość z nich to rekonstrukcje.
 
Rekonstrukcją jest między innymi 220 metrowe molo - jedna z najpopularnieszych atrakcji. Pierwotna wersja wybudowa pod koniec XIX wieku mierzyła około stu metrów, została zniszczona w trakcie II wojny światowej. Współczesne molo zostało otwarte w 1971 roku i jest to najdłuższe żelbetonowe molo w Polsce o szerokości 9 metrów, po którym spaceruje się na wysokości około 4 i pół metra nad poziomem morza.
 
Kołobrzeg swoje walory uzdrowiskowe zawdzięcza złotu. Lecz nie jest to zwykłe złoto, lecz "płynne złoto" oraz "czarne złoto". Tak tutaj nazywane są woda mineralna - solanka oraz borowina. To między innymi dzięki tym naturalnym zasobom już od początków XIX wieku dostrzegano walory lecznicze miasta. Leczy się tutaj choroby górnych dróg oddechowych i krążenia, choroby stawów, zaburzenia przemiany materii. 23 zakłady uzdrowiskowe przyciągają nie tylko krajowych kuracjuszy: ponad jedna trzecia z nich to goście zagraniczni, do których dotarła sława uzdrowiska.
 
Kołobrzeg w pełni wykorzystuje swoje możliwości. W trakcie sezonu urlopowego liczba osób przebywających w mieście wzrasta czterokrotnie: z pięćdziesięciu tysięcy do dwustu. Ta olbrzymia liczba wynika nie tylko z naturalnych walorów takich jak piękna plaża ciągnąca się na długości 8 kilometrów, lecz również z aktywności mieszkańców, którzy organizują dla turystów wiele atrakcji. Należą do nich festiwale muzyczne (szantowe, piosenki dziecięcej i wiele innych), regaty (w tym niezwykle ciakawe Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęce), festyny oraz wiele, wiele innych. Poza imprezami organizowanymi na gości czekając również atrakcje stałe, takie jak park linowy czy morskie safari. Coś dla siebie znajdą również amatorzy sztuki, którzy mogą wybierać spośród oferty współtworzonej galerie sztuki, amfiteatr, muzea, Regionalne Centrum Sztuki. Nie sposób nudzić się w Kołobrzegu.