Gołdap - informacje

Gołdap jest miastem leżącym w północno wschodniej części województwa warmińsko mazurskiego, niecałe 4 kilometry od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Od października 2000 roku Gołdap posiada oficjalny status uzdrowiska, choć na liście przyszłych miejscowości uzdrowiskowych znajdował się już od roku 1982. Jeszcze wcześniej, bo w latach 60'tych, wykonano szczegółowe badania powietrza i wody, w wyniku których wykazano, że znajduje się tutaj najczystsze powietrze w Polsce. Później badania te wielokrotnie potwierdzano. Aby oddać pełen obraz sytuacji leczniczej należy dodać, że znajdują się tutaj również zasoby borowiny. Dzięki tym cechom funkcjonujące sanatorium może specjalizować się w leczeniu narządów ruchu, chorób układu oddechowego i nerwowego oraz chorób kobiecych.
 
O charakterze miasta i jego okolic w znacznym stopniu decydują lasy, zajmujące niemal jedną trzecią powierzchni regionu. Lasy te w dawnych czasach tak obfitowały w zwierzynę łowną, że stały się znanym w całej Europie rewirem łowieckim, w którym namiętnie polował cesarz Wilhelm II. Mowa jest tutaj o terenach Puszczy Rominckiej, stanowiącej obecnie Park Krajobrazowy, w skład którego wchodzi pięć rezerwatów przyrody. Bardzo ciekawie prezentują się także Szeskie Wzgórza, a wśród nich: Szeska Góra - najwyższe wzniesienie sięgające 308,7m, Góra Tatarska - na której szczycie znajduje się jeziorko oraz Piękna Góra - z wyciągami narciarskimi i kolejką krzesełkową.
 
Gołdap i Puszcza Romincka posiadają ciekawą, oryginalną historię. Pierwotnie ziemie te zamieszkiwane były przez plemię Jaćwingów, później pojawiały się to wpływy zarówno polskie jak i litewskie. Przez wiele lat jednak obszar należał do Prus Wschodnich i to z niemieckimi korzeniami wiąże się wiele historii. W trakcie II wojny światowej w Puszczy Rominckiej znajdowało się główne dowództwo Luftwaffe. W Lesie Kumiecie można obejrzeć ruiny wyrzutni rakiet V2, których część produkcji prawdopodobnie również się tutaj odbywała.
 
Poza wieloma innymi atrakcjami turystycznymi nie można nie wspomnieć o mostach kolejowych w Stańczykach, zwanych Akweduktami Północy. Te wielkie konstrukcje, o wysokości 36,5 metra oraz długości ćwierć kilometra zbudowane zostały na początku XX wieku. Teraz niestety, choć przyciągają zwiedzających, popadają w ruinę.