Wągrowiec - informacje

Miasto leżące nad rzeką Wełną oraz jeziorem Durowskim, położone w województwie wielkopolskim. Okolica ponadto jest bogata w liczne niewielkie jeziora.  W okolicy miejscowości znajduje się wiele mniejszych jezior. Według ustaleń historycznych Wągrowiec założyli zakonnicy z klasztoru cystersów. Pierwszy raz miejscowość była wzmiankowana  w 1381 roku w dokumencie poświadczającym jej nadanie proboszczowi parafii pw św. Jakuba Apostoła. Dwanaście lat później król Władysław Jagiełło nadał miastu miastu przywilej, dzięki któremu jego mieszkańcy mogli każdego tygodnia organizować jednodniowy targ, a raz do roku dwudniowy jarmark. W XIV wieku opactwo cystersów zostało przeniesione z pobliskiego Łekna do Wągrowca. Na jego potrzeby został wzniesiony nowy budynek klasztorny, który wielokrotnie ulegał przebudowom. Swój ostateczny kształt uzyskał dopiero u schyłku XVIII wieku, po tym jak w połowie tamtego wieku został niemal doszczętnie spalony. Podczas rozbiorów Polski miejscowość znajdowała się w zaborze pruskim, w wyniku przeprowadzenia sekularyzacji dóbr kościelnych budynek pełnił funkcję siedziby różnych instytucji świeckich aż do połowy XX wieku. Od XIX wieku miasto było modernizowane i rozwijało się, zrezygnowano również z wykorzystywania drewna jako budulca zabudowy mieszkalnej na rzecz cegły, co zdecydowanie zmniejszało ryzyko znacznych strat w mieście w przypadku ewentualnego pożaru. 
 
Mieszkańcy Wągrowca licznie wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło w 1918 roku. Wągrowieccy żołnierze walczyli także w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane w efekcie niemieckiego nalotu. Czas okupacji niemieckiej był okresem bardzo trudnym dla miasta. Podczas wycofywania się z miasta w 1945 roku wojska niemieckie podpaliły zabudowania klasztorne, wskutek czego zostały one niemal doszczętnie zniszczone. Kiedy wojna została zakończona, miasto mogło powoli odbudowywać się i rozwijać na nowo swoją gospodarkę, udało się również zrekonstruować budowle pocysterskie. Prace nad ich odbudową trwały prawie do końca lat 60-tych XX wieku. W obecnej chwili zespół klasztorny stanowi jednen z naciekawszych zabytków w Wągrowcu. Bardzo interesującym obiektem, który również warto odwiedzić, jest kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła. Podczas pobytu w mieście warto zobaczyć pomnik księdza Jakuba Wujka, Budynek Muzeum Regionalnego oraz wybrać się na wieżę widokową. W mieście znajdują się także pomniki upamiętniające Powstańców Wielkopolskich oraz mieszkańców miasta, którzy polegli w czasie trwania okupacji niemieckiej.
 
Do największych atrakcji turystycznych miasta należy jezioro Durowskie, które znajduje się w centrum miasta. Są na nim zorganizowane kąpieliska, które chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści. W celu urozmaicenia odwiedzającym wypoczynku nad wodą powstały wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dzięki nim możliwe jest tam uprawianie różnych sportów i aktywny wypoczynek. Można tam również wybrać się na rejs wycieczkowy katamaranem oraz obserwować liczne regaty żeglarskie, odbywające się na akwenie w sezonie letnim. Dogodne warunki wypoczynkowe stwarzają rówież inne pobliskie jeziora: Kobyleckie, Łęgowskie i Rgielskie. W Wągrowcu można na własne oczy zobaczyć interesujące, rzadko spotykane zjawisko hydrologiczne, jakim jest tzw. bifurkacja. Termin ten oznacza skrzyżowanie się ze sobą rzek, przy czym nie łączą się, tylko każda z nich płynie dalej swoim torem. Tak się dzieje w przypadku Wełny i Nielby w Wągrowcu. Warto zobaczyć także tamtejszą piramidę - grobowiec rtm. Franciszka Łakińskiego. Podczas pobytu w Wągrowcu koniecznie trzeba wybrać się na spacer po pięknym deptaku, który zachwyci swoją wspaniałą architekturą. Niezwykłym wągrowieckim obiektem jest także zimowa fontanna lodowa, którą mroźną porą tworzy rzeka Wełna.